| Anonim34545jkjk a întrebat:

Hei! Psihologi pe aici? Am o curiozitate despre o persoana cu care eram prietena, recent am aflat ca fata asta a mintit in legatura cu toata viata ei, de la cursurile si "master class-ul" in makeup pana la moartea tatalui si locuitul in alta tara. S a folosit de moartea unui om pe care nu il cunoaste ca sa isi creeze traume inexistente pentru a empatiza cu ea, minte in legatura cu parintii ei biologici prezentandu i ca adoptivi si "adevaratii ei parinti" fiind alte persoane din familia ei. Cand am confruntat o in legatura cu una dintre minciunile spuse de ea mi-a recunoscut apoi a dat o la intors continund cu alte minciuni. Minte si in viata de zi cu zi cu lucruri minore de care n ar trebui sa minta. Am pus capat prieteniei cand am aflat, dar sunt ferm convinsa ca are sau dezvolta o problema mintala. Voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu tine ca acea prietena a ta este o persoana cu afectiune mintala!
Foarte bine ca ai terminat-o cu ea, astfel de persoane nu doar ca te incarca cu energie negativa dar iti pot face rau in multe alte feluri, psihic cat si fizic!

| Violleta2022 a răspuns:

Se vede ca nu ai citit ceea ce este avertizat in rosu, taman pe acest forum:

"Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament."

| Hyperion7 a răspuns:

Foarte bine ai făcut!

| ioana748 a răspuns:

Este vorba despre mitomanie cum a spus un alt coleg.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Sufera de mitomanie.