| AnastasyaPopp a întrebat:

Hei.Taieteii ingrasa? De exemplu supa cu taietei,adica niste taietei fierti in apa cu cativa morcovi si fara sare? Cam cate calorii are.Dar supa de pastai? E mai bine sa mananc pastai/brocoli/mazare/sau un mix de legume, sau orez cu gratar din piept de pui? Am auzit ca orezul ingrasa. Ce e mai bine un bol de orez cu lapte(fara zahar,nu are gust rau,incetati cu parerile negative) sau gris cu lapte(fara zahar), sau cereale integrale cu lapte? Papanasii ingrasa? Ce alte legume slab calorice mai puteti sa imi ziceti(si delicioase,bineinteles). Care e mai buna pulpa la cuptor,carne fiarta sau pe gratar(de pui,toate,bineinteles).De cartofi ce ziceti? Fasole? Porumb? Mazare? Morcovi? Pastai? Brocoli? Conopida? Omleta sau ou fiert sau paine cu ou? Cartofii sunt prea bogati in calorii? Ziceti-mi multe chestii,grasimi, lipide tot felul.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Taieteii ingrasa, da cantitatea pe care o mananci la o masa este mica.
Cerealele integrale cu lapte sunt cele mai bune pentru sanatate.
Nu stiu daca orezul ingrasa, sunt putini chinezi grasi happy
Ar fi bine sa preferi legumele aburite (in aburitor - steamer), nu fierte.
Ou fiert, nu prea multe, maximum 6/saptamana inclusiv ce se foloseste la gatit.
Papanasii ingrasa happy

| AnastasyaPopp explică (pentru SkyPilot):

Taieteii ingrasa in supa sau in lapte? De ce? Scuze ca te tot intreb da vreau sa stiu cat mai multe detalii. Sau paste? Ce stii despre ele happy

Răspuns utilizator avertizat
| SkyPilot a răspuns (pentru Bombonica70):

Cam asta era si idea mea, chinezii mananca orez in loc de paine si majoritatea lor sunt slabi.

Răspuns utilizator avertizat
| SkyPilot a răspuns (pentru AnastasyaPopp):

Parerile sunt impartite, dar cei care spun ca pastele nu ingrasa de obicei adauga:
- "dar sa fie din faina integrala" ceea ce se intampla rar,
- si sa fie mancate in prima parte a zilei,
- si sale fierbi mai putin decat scrie pe ambalaj.

| SkyPilot a răspuns (pentru Bombonica70):

Pentru noi nu, pentru chinezi da. Eu traiesc intr-un oras unde sunt foarte multi si ii vad ce mananca.

Răspuns utilizator avertizat