| ThinkDifferent a întrebat:

Hei TPU, Acum cateva ore mi-a intrat o aschie in mana si ma chinui de atunci sa o scot si nu pot. Niste sfaturi cum as putea sa o scot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca e o aschie mica (pana 3-5mm), atunci se scoate cu ajutorul unui ac de cusut subtire.
Se rupe pielea din jur pana ce se poate misca si scoate complet. Daca este suficient de mare partea accesibila de afara, se poate incerca si cu o penseta. Doare putin, dar asta e, strangi din dinti... happy
Dupa ce a iesit, trebuie stors locul (ca la cosuri) pana sa iasa intreaga mizerie si nu mai sangereaza, spalat bine si dezinfectat cu spirt.

Daca este o asciei mai mare sau intrat adanc, atunci trebuie mers la un cabinet chirurgical s-o scoata si sa dezinfecteze locul.

1 răspuns:
| Pavel_David_2002 a răspuns:

Incearca sa tai cu o forfecuta si apoi trage-o cu o penseta