| Annnnnnne a întrebat:

Hei TPU am 12 ani si am 1.60 sau +.160 inaltime, am 50 kg si sunt dezvoltata.

Aproape la 1 an dupa ce sanii au inceput sa se dezvolte, fetele trec printr-o perioada de crestere rapida. Ele cresc mult in inaltime si corpul capata roptunjimi. De regula prima menstruatie apare cam la 2 ani din momentul in care sanii au inceput sa se dezvolte si foarte repede dupa aparitia parului de sub brat sau in zona pubiana. O scurgere vaginala este de asemenea un indiciu ca menstruatia va veni in curand.

Am trecut prin faza asta, voi avea menstruatia curand?
Stiu ca menstruatia poate aparea oricand intre 10-16.
Dau fundita :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

In curand, chiar foarte curand, vei fi domnisoara oficiala, sper ca esti pregatita si ca stii ce ai de facut.

| AlexandraElena12 a răspuns:

Nu e neaparat..sa-ti vina chiar de curand depinde cat de dezvoltata fizic esti si cat de pregatit este corpul tau.sunt fete carora le vine si la 18 ani(de ex. vecina mea acuma are 27 ani si ei i-a venit mentruatia la 18ani) depinde de ce mananci si modul tau de viata..atunci cand ai menstruatie iti poate intarzia din cauza anumitor factori(stres..anticunceptionale care nu sunt prescriese si multe altele)si atunci cand nu ai menstruatie aceeasi factori iti pot influenta corpul sa-ti vina mai tarziu. :*
Sper ca am fost de ajutor!

| DenisaDenisa09 a răspuns:

Sigur, menstruatia poate aparea intre 10-16 ani. Nu iti face griji, iti va veni mai devreme sau mai tarziu :* Sa fii pregatita happy