| Jessica_Alina_1994 a întrebat:

Am 14 ani si de mica am strabism la ochiul drept. Inca nu m-am dus la un control. Dar as vrea sa stiu parerea voastra. Se poate remedia problema fara operatie?
Iar daca nu. Imi puteti spune in ce consta aceasta operatie si daca doare?
Pur si simplu imi vine mereu sa plang cand ma gandesc ca nu imi pot ridica privirea din pamant ca sa ma uit in ochii cuiva... Sper ca ma puteti ajuta. Va multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Am avut o nepoată care s-a operat abia la maturitate de o astfel de deficiență. Părinților nu le-a păsat de defectul ei, așa că a trebuit să aștepte până a putut să-l rezolve „singură".
Nu mai fi tristă, se rezolvă. Nu e o operație grea și recuperarea e rapidă. Nu ai dureri insuportabile (mai ales cu ce pastile sunt acum).
Sănătate!

| Jessica_Alina_1994 explică (pentru mihai69):

Va multumesc frumos!

| mihai69 a răspuns (pentru Jessica_Alina_1994):

Cu plăcere. Sănătate și baftă să o rezolvi rapid!

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Pff pai de ce nu te-ai dus la un control, este foarte rau. De mica parintii trebuiau sa te duca la un doctor. Acum depinde cand ti-a aparut, presupun ca porti macar ochelari. Fara operatie nu se poate remedia pentru ca, ochiul tau e asa din cauza muschilor.
operatia consta în slabirea muschilor hiperactivi ( daca ochiul tau e indraptat inspre nas) prin incizii mici(3-4 mm) recuperarea e foarte rapida. In timpul operatiei nu simti nimic iar dupa poti simti o usoara durere dar ti se dau analgezice.
Nu vreau sa te sperii dar ideal ar fi fost ca operatia sa se fi facut cat mai repede de la aparitia strabismului pentru ca rezultatele sa fie mai bune. Dar totul va fi bine happy

| Jessica_Alina_1994 explică (pentru PrintesaGumitaa):

Sincera sa fiu niciodata nu au avut parintii mei timp sa ma duc la un control. Cand eram mica am purtat ochelari. Imi este foarte frica de operatie si chiar nu stiu ce sa fac happy. M-am saturat de toate jignirile tuturor. Oricum, va multumesc enorm pentru parerile bune, multa sanatate in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am la stangul si ochelarii isi fac treaba. Citeste si tu mai mult si se va diminua.