| Anonim4Ever13 a întrebat:

Hei,TPU! Am nevoie de ajutor. De vreo 3 luni nu sunt in apele mele. Am dureri de stomac si de cap zilnice,atentia imi este scazuta, concentrandu-ma cu greu, profesorii atragandu-mi atentia de 2-3 ori,iar eu abia raspund, punandu-mi intrebari la care n-am fost atenta si-i rog sa reprete, dar tot nu sunt atenta nici atunci. Am ajuns sa dorm 1-6 ore pe noapte,iar in timpul zilei nu pot adormi si pana adorm noaptea dureaza ceva. Cand adorm ori am somn neodihnitor, ori cosmaruri din care nu ma pot trezi si sunt absolut niste torturi nocturne. In timpul lor,cam pe la jumate, aud voci "suierand",dar pe care nu le inteleg. Daca reusec sa ma trezesc din cosmar la timp, fara sa indur cele de mai sus, incep sa aud voci care ma invinovatesc, care imi cer socoteala,ba chiar si pentru ceea ce am vazut in cosmar. Pofta de mancare imi este scazuta,mancand ceva doar ca sa nu ma imbolnavesc,deseori am ameteli. Dau vina pe mine pentru toate lucrurile rele care mi se intampla, regretandu-mi fiecare miscare... Incepe sa mi se para ca nici o gluma nu mai este amuzanta si am momente cand incep brusc sa plang, chiar si in timpul orelor. Atunci,ca sa nu ma vada nimeni,las capul in jos si imi dau parul pe fata... Unii profesori spun ca nu-mi mai inteleg comportamentul. Activitatile care inainte mi se pareau placute, acum mi se par doar niste obligatii. Imi tot spun ca nu voi reusi sa-mi ating scopurile si ca nimic nu-mi va iesi vreodata. La scoala,incep sa ma indepartez de grupul de prieteni,petrecand o parte din timp singura,iar daca raman cu ei sunt foarte tacuta. Ma enervez din cele mai mici lucruri, precum faptul ca am fost atinsa sau deranjara.
Acum intrebarea este: este posibil sa sufar de depresie?
Nu vreau sa le spun alor mei, sa spun cuiva care le-ar putea spune. P.S.: sunt in perioada adolescentei.
Help! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Cam mult trei luni. Nimeni nu poate sa iti spuna ce ai. Mai bine te duci la medicul de familie sa te examineze si sa iti dea trimitere. Poate fi ceva banal sau ceva foarte grav. Eu zic sa nu mai stai pe ganduri si maine sa ii faci o vizita medicului de familie.

| Anonim4Ever13 explică (pentru sweetys):

Nu pot, ar afla ai mei... Mi e teama e reactia lor, de ceea ce vor spune si de lucrurile batjocoritoare care mi le vor "turna"...

| sweetys a răspuns (pentru Anonim4Ever13):

Dar gandeste-te ca mai tarziu o sa ai mai mult de suferit. Eu iti zic chestiile astea din propria experienta. Am stat toata vara cu o senzatie de sufocare fiindca am zis ca e de la caldura pana intr.o zi cand am cazut din picioare. Si dupa ce am facut analize si la plamani si la tiroida pana la urma am aflat ca am probleme cu inima, iar daca nu cedam atunci si nu incepeam investigatiile aveam sanse de 70℅ sa fac infart. Cred ca este mult mai bine sa faci niste investigatii. Daca nu actionezi din timp mai tarziu s.ar putea sa fie prea tarziu. Incearca sa vorbesti cu ei la modul serios ca ai probleme cu somnul, cu pofta de mancare, cu durerile de cap. Iar cu starile acelea depresive ar trebui sa stai de vorba cu un psiholog, din cate stiu ar trebui sa existe unul in fiecare scoala.