| anonima25643 a întrebat:

Hei,TPU!
Am o intrebare, adresata fetelor si femeilor.
Acum 6-7 zile ar fi trebuit sa imi vina menstruatia,insa nu mi-a venit.Tin sa precizez ca nu am o menstruatie regulata, insa de ultimele 2 ori mi-a venit aproape pe aceeasi data.Tin sa mai precizez ca sunt virgina, am 13 ani!
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Neavand o mesntruatie regulata NU se poate tine o evidenta stricta a ciclului menstrual, ca atare, nu poti controla si nici infleunta menstruatia.
Din pacate nu avem cum sa te ajutam, un ciclul neregulat va ramane neregulat, pana decizi sa mergi la medic sa-ti dea pastile zilnice care ti-l regleaza, dar trebuie sa stii ca, pastilele alea au atat de multe efecte secundare, care pe pot lasa infertila (adica nu poti avea copii nciodata), si iti pot provoca tumori benigne, sau maligne in ani de folosinta.
De aceea este bine ca, sa fii pregatita lunar pentru ziua cand iti vine ciclul si sa nu incerci sa-l reglezi niciodata cu medicamente!

| Freya1 a răspuns:

Pot sa fie dereglari hormonale sau de la schimbarea anotimpului nu iti face griji va veni. Daca vrei sa iti fie regulata mergi la ginecolog

| Anonimița a răspuns:

Daca esti virgina nu ai de ce sa iti faci griji e o dereglare hormonala.