| AndreiAlin707 a întrebat:

Am o problema. De ce va timp am observat ca ochiul meu stang este putin deplasat pe stanga.Mentionez ca nu e deplasat foarte tare, dar se observa daca ma uit fix la un punct. In ultimul timp am inceput sa simt un mic disconfort, adica simt ca ochiul nu este tocmai la locul lui.Cu vederea nu am probleme deloc. Eu cred ca e o forma de strabism nu foarte grava. Intrebarea mea este daca stiti vreo metoda de corectare in afara de operatie avand in vedere ca nu e asa grav. Va rog sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Fără operație nu cred ca exista alt mod sa tratezi asta.

| WhiteLife a răspuns:

Pentru copii se pot face exercitii, insa daca deja muschii s-au oprit din crestere este nevoie de operatie (care nu e grea). Cel mai bine este sa mergi la un control la oftalmolog sa-ti spuna sigur daca ai sau nu strabism si ce este de facut mai departe.