| SayuriHatsuki1661 a întrebat:

Hei, TPU! Am si eu o intrebare, daca atunci cand oamenii din jurul tau rad, te simti de parca ar rade de tine, inseamna ca ai anxietate/altceva de genul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.
Dacă ți se pare că oamenii din jur să preocupă exagerat de tine, că râd de exemplu, dacă senzația nu este exagerată nu înseamnă nimic deosebit, ceva de care să te îngrijorezi.

| alex15ccc a răspuns:

Mai repede fobie sociala, frica de oameni. stiu cum te simti, iti este frica sa nu ajungi intr-o situatie nasoala si sa rada lumea de tine. Frica asta trebuie sa o depasesti, singur sau cu ajutorul unui psiholog. eu am depasit-o facandu-mi mai multi prieteni si socializand mai mult. De altfel, conteaza si cum te percepi tu insuti, trebuie sa ai stima de sine si incredere in tine.

gasesti astfel de sfaturi si informatii pe site-uri de specialitate, de pilda:
https://www.personalitatealfa.com/......l-de-sine/