| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, care este treaba cu anticonceptionalele? Sunt bune pentru organism? Mi-am început viata sexuala la 18 ani, peste câteva luni am făcut 19 ani și am fost virgina, insa am făcut doar protejat fara pastile și stiu ca daca ar fi sa le iau trebuie sa mi le recomande ginecologul, dar eu nu aș vrea să înghit toată viața pastile. Și dacă aș lua o perioada și după dacă vreau să revin la prezerv s-ar mai putea? Adică ex daca iau 1 sapt sau 1 luna și dupa mă opresc și trec la prezerv este posibil risc de sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Anticonceptionalele sunt pe baza hormonala si se iau pe baza recomandarii medicului. Se folosesc atunci cand ai viata sexuala relativ deasa, timp indelungat (de exemplu in concubinaj, casnicie), daca nu se doreste un copil.
Pastilele "de a doua zi" se folosesc atunci cand accidental ai avut o ocazie neprotejata si vrei sa eviti sarcina.
Protejarea cel mai des folosita este prezevativul, care te fereste atat de sarcina, cat si de majoritatea bolilor cu transmitere sexuala.
Mai sunt si alte metode de a se feri de sarcina, cand partenerul este "de incredere" si nu-ti aduce ceva boala de altundeva, respectiv aveti o viata sexuala deasa: "spirala" sau "sterileta" (se "monteaza" de catre medicul ginecolog si functioneaza intre 1-10 ani, in functie de material, fara sa deranjeze).
Toate aceste aspecte trebuie discutate cu medicul tau ginecolog, care - dupa consult - va spune posibilitatile si eventualele riscuri.

| Andreea930 a răspuns (pentru Bula):

Nu am fost niciodată la ginecolog

| Bula a răspuns (pentru Andreea930):

Odata trebuie sa mergi, macar pentru discutii de acest gen si o eventuala "verificare de rutina", periodica.

| Bula a răspuns (pentru Andreea930):

Anticonceptionalele au mai mult efect dupa cateva luni.
Totul depinde de cat de des ai viata sexuala. Daca ai doar de 1-2 ori intr-o luna, atunci folosesti prezervativul.
Daca ai viata sexuala regulata, zilnica, si ginecologul confirma (trebuie sa ai organele sanatoase), atunci steriletul te scapa de batai de cap. Sunt pentru diferite durate (cele pentru 5-10 ani sunt mai scumpe), dar se pot scoate oricand vrei. Iar pretul in timp de cateva luni s-a economisit (fata de prezevative).
Cu anticonceptionale (sunt hormonale) nu se recomanda la inceputul vietii sexuale, fiindca pot afecta organismul (ingrasare, ramanere insarcinata mai cu probleme, dupa ce te lasi, etc.).

| Zuzu1991 a răspuns:

Sunt mai multe metode de contraceptie, nu numai 2
mai sunt sterilet, legat cervix-ul, legat trompele (asta e operatie reversibila)
vorbeste cu un ginecolog

in alta ordine de idei, anticonceptionalele sunt in teorie bune, pentru ca iti regleaza hormonii, cand eram tanar am vorbit cu o fata de 14 ani a care-i mama era doctor si i-a dat anticonceptionale de la varsta aia cu toate ca nu avea nici o intentie sa faca sex prea curand

| NunuNini a răspuns:

Anticonceptionale pastile, iei o luna, nu o saptamana.
Dar cel mai sigur tot prezervativul este. Da, te poti intoarce la el oricand.

| Andreea930 a răspuns (pentru NunuNini):

Doar 1 săptămână nu se poate?

| NunuNini a răspuns (pentru Andreea930):

Ba da, dar e mai eficient o luna. Oricum cumperi folia de o luna.