| Michie a întrebat:

Hei TPU Dau F. U. N. D. A
eu de cati`va ani incerc sa-mi las unghiile sa creasca. dar nu merge deoarece imediat cum imi cresc putin se exfoliaza si se rup sigh
vreau si eu niste sfaturi nu stiu ceva ce pot face acasa nu tratamente foarte scumpe sau gen din astea. am incercat in apa cu sare, cu lamaie, sa dau cu ulei de masline dar nu a functionat.
si 2 vreau sa-mi creasca mai repede si sa fie mai tari se poate sa ma ajutati?puppy dog eyes
Mersi si astept raspunsuri :* happy big grin
Ciuzzz`.smug>:"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lora a răspuns:

Deci pentru ati creste rapid si lungi cumpara-ti de la plafar sau orice farmacie naturista ulei de ricin nu e scump e vreo 3 lei, iar pentru intarirea acestora cumparati un tratament de pe la avon pentru intarire, daca nu merge nici asa atunci foloseste unghiile false. Pupici!

5 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

Ai lipsa de calciu si vitamina A.

| DayByDay a răspuns:

Probabil ai lipsa de calciu, insa ai putea folosi ulei de ricin zilnic vreo 2 luni. Eu una folosesc un intaritor de unghii de la AVON si vad ca da rezultate.

http://www.avon-shop.ro/......-3625.html

Bafta.

| alexaaa a răspuns:

Buna! ai putea sa incalzesti niste ulei de masline(dar sa nu il incalzesti prea mult)si in fiecare seara sa aplici pe unghii.asta o sa le intareasca.si trebuie sa le dai cu oja.nu cu lac, ci cu oja. exista unele tipuri de oja cu extract de plante care intaresc unghiile.si dupa ce faci baie, nu taia sau pili unghiile caci dupa baie unghiile sunt moi si se rup usor.happy

| Adina_4189 a răspuns:

Ai lipsa de calciu happy incearca sa iei si ceva vitamine.

| Alexandra9314 a răspuns:

Si eu aveam aceeasi problema ca si tine.
Dar vara asta am baut mult lapte si se pare ca a fost benefichee hee Calciu e foarte important
Apoi o prietena mi-a spus ca e bine sa ti le bagi cate putin in ulei cald. ulei de floarea soarelui. nu stiu cat e de bun dar ideea e ca acum am unghii lungi si destul de rezistentehappy