| JacksonPlimouth a întrebat:

Hei TPU, de ce oamenilor le e scârbă de cei care poată aparat auditiv. Nu înțeleg, când dă jos aparatul auditiv si vrea sa asculta muzica cu casti la urechi, si lor le e scarba.
De ce fac mișto de ei că nu aud prea bine, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ALGator a răspuns:

Esti aproape de raspuns, daca nu cumva te intrebi doar rhetoric.
Dupa parerea mea exista o opozitie pshihologic-instinctiva. Traim sub obsesia ca trebuie sa aratam bine in fata semenilor nostri. Aparatul e asociat cu o proteza.
Cultural, exista o traditie (sau instinct poate) vechi decat lumea ca cei cu abateri de la norma sa fie supusi oprobiului. In credinta de la tara se numeau "oameni insemnati" in sens rau.
Societatea româneasca e de tip dominant, nu individualist, asa ca efectul e puternic. In alte societati (Scandinavia) lumea invata sa-i accepte pe altii.