| Čïůđáťå a întrebat:

Hei TPU,este adevărat ca lungimea mâinilor cu tot cu piept, mrg, Este egala cu înălțimea? Ca eu am 1.65 înălțime, iar mâinile mele au 1.75 --.--. Este adevărat ca am scolioza și cifoza, probabil ar trebui sa fiu mai înaltă, dar totuși, poate fi Altă Cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Omul vitruvian, desenat de Leonardo Davinci este considerat etalonul de perfectiune umana. Barbatul acela incadrat in cerc si in alta ipostaza intr-un patrat.

Asta nu inseamna ca toti suntem la fel. Scolioza, faptul ca dimineata esti mai inalt cu pana intr-un centimetru fata de seara (coloana vertebrala se taseaza in timpul zilei), modul in care te-ai dezvoltat, daca mai esti in crestere sau nu, cum te-ai masurat, etc, reprezinta si alte motive pentru care raportul tau nu este perfect.