| addictedg a întrebat:

Mi se ia pielea de pe maini, brate si gat(ca niste coji de matreata) de ceva timp si nu stiu ce sa fac.
Exista vreun tratament? trebuie sa il iau toata viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și un dermatolog nu te-a văzut? Poate fi psoriazis. Tratamentul este de întreținere pentru restul vieții, nu se vindecă.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Psoriazisul este una din afectiunile cauzate de sindromul colonului iritat. Daca nu ai dieta sanatoasa, actioneaza in primul rand in aceasta directie, va trebui poate si sa tii o dieta speciala pentru curatirea colonului de placa bacteriana. Asta genereaza toxine si impiedica absorbirea substantelor necesare - minerale si vitamine, ceea ce duce la inrautatirea starii de sanatate si la diverse boli, inclusiv cancer.

| AleD a răspuns:

Probabil ca ai stat prea mult la soare si te-ai ars.nu e nimic gravwinking. altadata date cu ceva crema de protectie solarahappy

| miki_9255 a răspuns:

straight face daca ai stat prea mult la soare si te`ai bronzat prea mult asta ar putea sa fie una din cauze. poate ai pielea foarte uscata si iti trebuie o crema puternic hidratanta pe care sa o aplici zi de zi dupa dus (aspectul ca de cojita cam asta indica adica stiu cum se face pielea mea cateodata iarna). daca nu merge nici cu crema mergi la un dermatologstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intampla cand stai mult la soare. nu e nimic de care sa te ingrijorezi

| Jeremy1 a răspuns:

Sigur nu ti se cojeste pielea de la faptul ca te-ai bronzat?

| LissLiss a răspuns:

Nu exista

| BrownyBrown55 a răspuns:

E ceva normal, pielea se regenereaza, si eu am patit asa

| ali_2293 a răspuns:

Trebuie sa te dai cu crema... poti si cu crema de maini daca vrei

| Milenusi a răspuns:

Nu cumva ai stat de la plaja? Se poate de la soare.