| denisa5 a întrebat:

Vreau sa stiu de la ce varsta poti avea candida si daca poti sa faci baie avand aceasta infectie? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Infectia tine pana o tratezi dupa recomandarea medicului si se vindeca. Daca incepi tratamentul repede (de preferat in primele 48 de ore ed la debut), te poti vindeca dupa 7-10 zile de tratament. daca lasi infectia sa se cronicizeze poate dura si doi ani de tratament.
Poti lua infectia prin masturbare daca nu ai grija sa iti speli bine mainile si organele genitale imediat inainte si imediat dupa masturbare sau daca folosesti obiecte care nu sunt foarte foarte curate.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti avea candida absolut la orice varsta, sunt numerosi nou-nascuti care fac aceasta infectie in urma unui tratament cu antibiotice. Sigur ca poti sa te speli in timpul tratamentului acestei infectii.

| denisa5 explică (pentru Brigaela):

Nu sunt chiar atat de sigura ca am aceasta infectie (am 13 ani), dar sunt sigura ca nu am luat aceasta infectie in urma tratamentelor cu antibiotice. Daca mi-ai putea raspunde la inca doua intrebari ti-as fi recunoscatoare. Cat timp tine aceasta infectie si daca sunt alte cai prin care se poate lua (masturbari, etc.). Sunt sigura ca nu am luat aceasta infectie in urma relatiilor sexuale. Multumesc. Dau funda.

| denisa5 explică (pentru Brigaela):

Iti multumesc foarte mult. Scuze daca te deranjez cu intrebarile mele, dar nu vreau sa ii spun inca mamei daca nu sunt sigura. Vreau sa te mai intreb ceva, daca se poate sa imi raspunzi. Dupa cum ti-am spus, nu sunt sigura ca am aceasta infectie. Am citit pe Internet, dar nu am prea inteles. Acum nu prea stiu cum sa ma exprim, dar sper sa ma poti intelege. Partea ''exterioara'' a vaginului (partea care se vede atunci cand te dezbraci), mie acoperita de ceva alb si nu stiu ce este. Zona este toata rosie si ma ''mananca''. Nu am acele simptome pe care le-am citit pe Internet (doar cele ce le-am zis mai sus). Te rog sa imi zici parerea ta (daca crezi ca am aceasta infectie) si ce este partea alba. Iti multumesc din suflet.

| Brigaela a răspuns (pentru denisa5):

Sunt aproape convinsa ca ai o infectie. Nu stiu daca cu Candida, poate fi si altceva, numai medicul poate spune. Probabil acea secretie alba care itia copera vulva este secretia determinata de infectie. Spune-i mamei tale azi, asa incat maine sa ajungi la medic neaparat. fiecare zi conteaza foarte foarte mult.

| Brigaela a răspuns (pentru denisa5):

Infectia tine pana o tratezi dupa recomandarea medicului si se vindeca. Daca incepi tratamentul repede (de preferat in primele 48 de ore ed la debut), te poti vindeca dupa 7-10 zile de tratament. daca lasi infectia sa se cronicizeze poate dura si doi ani de tratament.
Poti lua infectia prin masturbare daca nu ai grija sa iti speli bine mainile si organele genitale imediat inainte si imediat dupa masturbare sau daca folosesti obiecte care nu sunt foarte foarte curate.

Răspuns utilizator avertizat