| ajutorcecautaici a întrebat:

Hei! Voi merge la ortoped pentru ca s-ar putea sa am scolioza. Va trebui sa ma dezbrac complet pentru consult, dar pentru radiografie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Radiografia se face imbracat numai suntem in anii 90 cand te dezbraca tot, acum clinicile au aparate moderne, medicul ortoped va sta de vorba cu tine nu te dezbraca, si i ti va da trimitere la radiografie ca nu toate cabinetele au aparatura necesara, poti merge la hipocrat ei au acolo aparat de radiografie si stai imbracat doar te descalti atit sa nu murdaresti cu pantofii patul pe care te intinde pentru radiografie, si daca vei sta in picioare in fața aparatului de radiografie unii fac cu tricoul pe ei altora li se cere sa dea jos tricoul dar depinde de asitentul sau asistenta care face radiografia, eu am facut radiografie cu tricoul pe mine nu m-a dezbracat nimeni, esti fata sau baiat ce varsta ai?

Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

Bună! Da, în ambele cazuri! Trebuie să te consulte, apoi la radiografii tot dezbrăcat pentru evitarea interpretării greșite! Totuși, de ce te temi? E ceva normal, du-te fără jenă! Crezi că ești prima persoană pe care o vede? Simte-te minunat în pielea ta! Numai bine!

| nukeyly a răspuns:

Sa ma dezbrac? = DA, ocazional si in functie de medic si specializarea cu care vine "dotat din fabrica de medici".
Dar un medic-star-trec, vede prin tine cu 3m de plumb si te poate repara de orice, wireless si de la ani lumina. ZEN!