| MikiiMihaela a întrebat:

Heii!
Imi puteti spune ce inseamna educatie pentru sanatate?
Dau fundita! puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoseOfTheFire a răspuns:

Educaţie pentru sănătate comportamentală cuprinde educaţia pentru sănătate conform normelor sociale şi educaţia pentru dezvoltarea sănătăţii publice şi promovarea comportamentelor favorabile sănătăţii, principalele obiective educaţionale vizând dezvoltarea cunoştinţelor, aptitudinilor, atitudinilor şi a convingerilor ce vizează sănătatea.

1 răspuns:
| Raniia a răspuns:

Educatie sanitara in toate domeniile de activitate, incepand cu grupele de copii, pentru prevenirea si combaterea bolilor, respectarea regulilor de igiena si deprinderea cu acestea.