| Adriannnaaa a întrebat:

Heii TPU! De vreo luna am aflat ca am paduchi, am folosit o solutie de la farmacie si m-am clatit pe cap cu otet..de paduchi am reusit sa scap, dar nu si de lindene ( oule lor) si imi e teama ca vor evolua din nou paduchii. Aveti cumva vreo idee cum sa scap de ele? Oare placa de par le va arde? Azi m-am gândit sa încerc, dar imi e cam frica ca o sa îmi prăpădesc parul de tot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Lindinii eclozeaza cam dupa o saptamana de la depunere, daca de cand i-ai vazut pana acum a trecut mai mult timp si inca nu mai ai nici un paduche adult, inseamna ca ceea ce vezi tu e matreata. Spala-te cu sapun de sulf si dupa vreo 2-3 spalari iti va trece.

| spiridus25 a răspuns:

1) Primul pas dupa ce ai gasit paduchii este sa te tratezi in asa fel incat sa extermini adultul. (Poti sa te piepteni si sa nu ii omorti, dar trebuie sa ii imobilizezi deoarece se pot misca rapid.)

2) Daca vrei, poti clati parul de balsam din arbore de ceai. Foloseste o perie sau un pieptene normal ca sa descurci incalcelile parului. Cand folosesti un pieptene pentru paduchi trebuie sa fii capabil sa piepteni de la radacina pana la varf fara ca pieptenul sa ramana prins in par.

3) Acum poti sa folosesti un pieptene pentru paduchi. Multe produse sunt insotite de un pieptene pentru paduchi. Cele mai bune, cele mai eficiente pieptene pentru paduchi este acelea cu dinti mici, metalici, foarte desi si ingusti.

a) Ridica o mica portiune din par din partea frontala a scalpului cu un pieptene si ridica restul de par daca este lung. Piaptana portiunea, incepand exact cu partea din fata si asigura-te ca scalpul este pieptanat si trage pieptenele pana jos. Verifica pieptenele si vezi daca sunt paduchi sau lindine pe el. Lindinele vor ramane blocate frecvent intre dintii pieptenului si trebuie scosi. Sa ai un vas sau apa la indemana ca sa cureti pieptenele de fiecare data sau sterge-l cu un prosop. Piaptana acelasi loc de nenumarate ori.
b) Procedeaza asa pe intrega suprafeta a scalpului si asigura-te ca parcurgi fiecare mm de par.
– Exista mari diferente intre tipurile de par. In ceea ce priveste parul fin, este posibil sa aplici acest procedeu pe sectiuni mai mari.

– Paduchii sunt de culoare neagra inchisa, iar lindinele sunt albe. Culorile diferite ale parului te ajuta sa ii observi mai usor.

4) De abia atunci cand toate partile scalpului au fost pieptanate de nenumarate ori ai terminat.

5) Acum trebuie sa procedezi la fel a doua zi. Este probabil o regula buna sa piepteni in fiecare zi, cel putin cat traieste o lindina, intre 7-9 zile. Cu siguranta, vei rata niste lindine si este posibil chiar sa ai si niste paduchi nou-nascuti. Continua sa perii in fiecare zi si in urmatoarele zile in functie de cat de multe lindine si de cat de multi paduchi gasesti cand te piepteni.

6) Atunci cand nu mai gasesti lindine si paduchi, poti renunta la pieptanare. Pentru putin timp. Verifica din nou in cateva zile.

" Pieptanarea repetata este un procedura care dureaza 2 saptamani pentru a opri dezvoltarea paduchilor; daca micsorezi durata de timp in care trebuie repetata procedura, ti-ai putea gasi copiii din noi infestati. Pieptanarea elimina lindinele care ies din oua si orice nimfa inainte de a exista vreo sansa de a se reproduce."

Realitati despre paduchii de cap:

Faptul ca ai paduchi de cap nu denota ca ai o igiena precara, asadar acest lucru nu ar trebui sa fie o eticheta pentru copil sau o rusine pentru parinti. Copiii instariti sunt la fel de expusi la paduchii de cap precum cei din clasele defavorizate.

Paduchii ies din ou in 7 – 10 zile si devin adulti in alte 7- 10 zile si, apoi, pot depune mai multe oua ( pana la o 100 de oua). Asadar, este important sa indepartezi toate lindinele pentru a intrerupe evolutia lor. De asemenea, cum de obicei sampoanele anti-paduchi nu ii distrug complet, trebuie ca in 7 – 10 zile sa tratezi din nou copilul pentru a omori orice paduche proaspat iesit din ou.