| Black_8688 a întrebat:

Heiii'winking
Am aproape 13 ani ...inaltimea 1, 46 si 37 d kg, sunt cam pitica, dar sunt destul de dezvoltata...Inca nu mi-a venit menstruatia!sad
dar ma tot gandesc daca e normal sa nu iti vina, avand in vederre ca esti dezvoltata, dar pe alta parte scunda...
Prietenelor mele le-a venit menstruatia dar,, eu...
Sfaturi plssad:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| DonAnonymius a răspuns:

Nu e nimic anormal. Unelor fete le vine foarte devreme, altele pot intarzia pana pe la 17 ani, Stai linistita.Consulta un doctor pentru a te putea asigura.Toata bafta!

| virshabhasthira a răspuns:

Stai linistita. Mie menstruatia mi-a venit de abia la 16 ani si eram dezvoltata.Depinde de organismul tau. Daca esti atat de ingrijorata du-te la un medic ginecolog.Acesta iti va face un ecograf si iti va da niste vitamine (nu mai stiu exact ce)care iti vor declansa menstruatia, dar degeaba daca organismul tau nu este pregatit luna urmatoare nu iti va mai veni. te sfatuiesc sa mai astepti.Prin asta am trecut si eu.

| crissx a răspuns:

Hei! Stai putin! Sa nu incurcam niste lucruri esentiale! Inaltimea, culoarea ochilor etc sunt lucruri ce sunt inscrise ADN si carora nu ai ce sa le faci! La pubertate, se intampla transformari datorate hormonilor! Faptul ca esti mai dezvoltata, nu are legatura cu inaltimea! Iar menstruatia vine atunci cand organismul e pregatit!

| gabriela007 a răspuns:

Nici eu nu am, si am tot 13. Pana la 16 mai e cale lunga laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de ce ma rog vrei sa ai chinul ala în fiecare luna? Zi mulțumesc ca încă ai scăpat. Stai liniștită corpul tău încă nu e pregătit.Pana pe la 16 ani ai tot timpul.
Bafta.

| B3Bytza a răspuns:

Iti va veni cand corpul tau este pregatit...deobicei pana in 16 ani.Am o prietena mai mare ca mine si i-a venit la 16 ani.Si eu am si e naspha...nu te speria, o sa-ti vina cand corpul tau o sa fie pregatit.bye