| Andreea930 a întrebat:

Hello, am auzit o chestie pentru păr, mască cu ulei de ricin și ou! La ce este bună și cum se aplică?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Denisa0954 a răspuns:

Uite eu iti zic masca de par pe care o fac eu, si iti zic sincer ca m-a ajutat mult.
Tu poti sa combini orice din lista de mai jos, nu e obligatoriu să le pui pe toate, ar neapărat trebuie sa ai un ulei
Ulei de măsline 4 linguri
Ulei de cocos 2 linguri
Galbenusul de la 2 oua
O lingura de zahăr
O lingura de miere
O lingura de maioneza sau iaurt
Masca o aplici pe tot părul, inclusiv la rădăcina, înainte să te speli pe cap, o lasi macar 2-3 ore si iti acoperi capul cu un prosop inmuiat in apa calda sau iti pui o pungă pe cap, adica pe par. Suna ciudat dar ajuta da intre mai bine substanțele in firul de par. După astea 2-3 ore te speli pe par ca de obicei.
Eu folosesc gramajul ala la fiecare ingredient pentru un par până la jumătatea soarelui si destul de des, tu ajustează cantitatile in functie de părul tău.
Daca folosesti masca asta, te speli doar cu șampon, nu mai dai cu balsam sau alta masca din comert

7 răspunsuri:
| lorena1gianinak a răspuns:

Hidratarea parului.Hranirea in profunzime.depinde de ce firma alegi si ce promite produsul respectiv.Din cate stiu eu aproape toate mastile pentru par se aplica dupa ce ti-ai spalat parul cu sampon si ai clatit bine.Se aplica pe parul ud si se lasa sa actioneze cateva minute(vezi pe ambalaj), apoi clatesti.

| Denisa0954 a răspuns:

Pentru creșterea părului, regenerare, mătreata. Poti adauga zahar, miere si iaurt sau maioneza.
O dată pe săptămână e suficient

| Andreea930 explică (pentru Denisa0954):

Cum le adaug? Are efect?

| Andreea930 explică:

Ți-a crescut părul cu masca aceasta? În cât timp s-au văzut rezultatele?

| Denisa0954 a răspuns (pentru Andreea930):

Da, după vreo luna, două

| Andreea930 explică (pentru Denisa0954):

Trebuie puse toate ingredientele ca să dea rezultate sau nu neapărat?

| Denisa0954 a răspuns (pentru Andreea930):

Nu neaparat toate. Dacă folosești ulei de măsline ou si zahar e suficient. Restul sunt ca sa o faci si mai buna si nutritiva