| iLov3pitik1 a întrebat:

Masca de par cu ulei de ricin se aplica pe parul uscat sau umed?

Răspuns Câştigător
| Cherilyn a răspuns:

Pe parul uscat, il lasi 2-3 ore sa actioneze si apoi il speli.
Daca il aplici dupa spalare parul va ramane unsuros.
winking

5 răspunsuri:
| SweetSecrets a răspuns:

Pe parul udwinking
Iata care este tehnica pentru aplicarea uleiului de ricin pe podoaba capilara, pas cu pas:
1. Cu varful degetelor se va aplica ulei de ricin la radacina firelor de par si pe scalp(nu pe firul de par pentru ca dupa va deveni graswinking )
2. Se va distribui uleiul uniform prin masaj usor al scalpului.
3. Nu se va folosi ulei in exces pentru ca acesta va fi mai greu de indepartat si spalat de pe scalp.
4. Dupa aplicarea uleiului, parul se acopera cu o boneta din material plastic si se va inveli intr-un prosop.
5. Uleiul se va lasa sa actioneze aproximativ 15-20 de minute asupra parului sau chiar intreaga noapte.
6. Se va spala parul cu un sampon pana cand se elimina complet uleiul de ricin.
7. Se va repeta procedura o data pe saptamana timp de 6-8 saptamani pentu ca rezultatele sa fie vizibile.
In functie de preferinte, uleiul de ricin poate fi amestecat cu alte tipuri de uleiuri (de struguri) pentru a-l face mai putin consistent, iar mirosul mai placut.

| Anonim_8428 a răspuns (pentru SweetSecrets):

Buna,am o intrebare asupra uleiului de ricin(daca aplici solutia in fiecare zi si las pe intreaga noapte are mai mult efect?)

| iLov3pitik1 explică (pentru Anonim_8428):

Da

| HeloKity a răspuns:

Pe parul uscat, dar ar fi bine sa o aplici atunci cand parul este nespalat si putin unsuros. Trebuie sa stai vreo 3 ore cu ea in cap si apoi sa te speli bine de vreo 2 ori.

| Tzukushi a răspuns:

Hei..eu il folosesc pentru gene, citeste experienta mea personala

http://www.sfaturilemariei.com/......personala/