| Alexino9123r a întrebat:

Hello! Doctorul mi-a recomandat calciu pentru caine de 3 ori pe zi. Adica 3 pastile.
Este vreo problema daca ii dau pe toate 3 o data?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In cazul de fata, este vorba despre 1 pastila de 3 ori pe zi, inseamna cu siguranta in 3 reprize, 3 doze impartite zilnic, nu este vorba despre doza unica, deci nu toate 3 odata!

| dullcat a răspuns:

Buna.Da, este o problema faptul ca nu doresti sa respecti indicatia de 3 ori pe zi si intrebi aici pe TPU, unde nu exista medici.Asa faci si cand primesti tu tratament de la medicul de familie etc? Nu cred, prin urmare incearca sa dai dovada de responsabilitate fata de catelul tau.Numai bine.

| AlexandruPeTre91 a răspuns (pentru dullcat):

Gata te-ai oparit! Si rau... am pus doar o intrebare. Este vorba de calciu nu de antibiotic! Care nu are ce sa il afecteze daca ii dau 3 pastile o data! Am vrut doar sa vad parerea voastra nu ca as fi avut nevoie, ca stiam ce am de facut

| dullcat a răspuns (pentru AlexandruPeTre91):

Daca stiai ce ai de facut de ce mai intrebi? Ca sa dai astfel de rapsunsuri pasiv agresive? Ok.

| Dragobeta a răspuns (pentru AlexandruPeTre91):

Si daca nu ai avut nevoie de parerile noastre, de ce ai mai intrebat?
Gresesti cand spui ca nu are ce sa-i strice.
Sunt doua posibilitati:
-organismul nu va absorbi decat calciul dintr-o pastila. Restul i le dai degeaba. Tratamentul nu isi va face efectul.
-organismul va absorbi tot calciul odata dar surplusul se va depune ca piatra la rinichi sau in alte zone. Faci mai mult rau.
Nu fi comod daca iti pasa de cainele tau.

| Fatamuntilor a răspuns:

E ca la oameni.
de trei pe zi; dimineata, la pranz si seara.

| ReddY25 a răspuns:

Respectă rețeta medicului