Întrebare recomandată | agatti a întrebat:

Hello! In curand trebuie sa ma operez la un genunchi pentru ruptura de ligament incrucisat anterior. Va rog sa impartasati cu mine experienta dv sau detalii despre aceasta interventie.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Decrepit a răspuns:

Banuiesc ca stii ca o sa fii pe bara cu orice activitate sportiva vreun an, dupa operatie, nu? Nu am avut niciodata ruptura de ligamente.Normal,in primele doua saptamani, te misti extrem de greu, iar dupa primele patru saptamani de la operatie ar trebui sa incepi sa poti indoi genunchiul la mai mult de 90 de grade.

Operatia, desi nu pare dificila, este oarecum, pentru ca ACL-ul sau MCL-ul nu au sange care sa vina din corp catre ele.De aceea se si inflameaza si e tare ca o nuca imediat dupa ce ti-l rupi ACL-ul.Din cate stiu, ACL-ul nu poate fi complet refacut, de aceea, la reconstructie se folosesc bucati din alte ligamente ale corpului - de aceea operatia nu e foarte scurta.Totusi,depinde si daca ti-ai mai rupt altceva, cum ar fi patela.In tarile mai evoluate, se foloseste un artroscop (parca asa se numea), care asista la operatie si observa interiorul genunchiului, nu cred ca e disponibila si la noi procedura.Nu c-as vrea sa te sperii, dar se dau vreo doua gauri in genunchi la reconstructia ligamentelor, pentru a se ajunge la acea portiune de tibie de care era, in mod normal, legat ligamentul.Cum s-a zis,operatia nu e grea,recuperarea e foarte grea, pentru ca tu, astfel nu mai ai un ACL natural, ci o imitatie, din alte ligamente din corp.

Sanatate!

1 răspuns:
| cflorin11 a răspuns:

Sotia mea a fost operata in 2011 la Timisoara si este o operatie usoara insa recuperarea este mai dificila. sanatate