| SophieAnne a întrebat:

Dupa operatia/recuperarea de la ruptura de ligament incrucisat anterior, care sporturi sunt interzise? Ma intereseaza daca dansul (hip hop) si baschetul sunt ok. Prefer raspuns de la cineva care s-a informat de la vreun doctor (am nevoie de mai multe pareri). Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

De ce nu-ti intrebi medicul? El stie cel mai bine cum a decurs recuperarea. Poate nu te-ai vindecat asa bine si nu mai ai voie sa faci exercitii fizice care sa solicite acel ligament niciodata, sau poate ai o recuperare senzationala si nu ai nicio interdictie. De unde sa stim noi?

| xTanno a răspuns:

Acum 1 an am avut ruptura de ligament, doar atat. Medicul meu mi-a interzis sa mai fac efort timp de 6 luni dupa recuperare. Adica sa nu mi fug, fac sporturi, efort gen sa ridic greutati si chestii care iti pot afecta piciorul. La tine fiind ruptura de ligament incrucisat antrior banuiesc ca este mult mai grav si nu cred ca ar fi tocmai recomandat sa mai faci dans, baschet sau orice alt sport. Insa, cel mai bine e sa iti intrebi medicul despre aceasta problema, el stie cel mai bine, sper ca ti-am fost de folos.