| Alinaintreaba059 a întrebat:

Hello TPU!
Azi capsam o foaie si mi-a intrat o capsa in deget. Doar o parte din ea. Am scos-o si mi-a curs putin sange. Si cand am apasat din greseala pe deget din nou a curs sange. Acum cand ma uit la cele 2 degete de la mana stanga si dreapta, observ ca degetul de la mana stanga e mai "slab" putin. Ma doare din cand in cand si nu s-a invinetit. Rana e foarte mica nici nu o observi deoarece arata ca un punctulet. Ce sa fac? Trebuie sa o dezinfectez sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vântulalb a răspuns:

Nu ti-au curs matele pe acolo. Nu poate fi mai slab. Dai cu putin spirt sau rivanol. Pana maine vei fi noua.

| Alionam_Dragoș_1979 a răspuns (pentru Vântulalb):

În niciun caz nu pui spirt pe rană deschisă!
Pe lângă că te ustură, se distruge țesutul și se crează o crustă iar sub ea e mediul cel mai propice pentru dezvoltarea bacteriilor.
Rivanolul e bun

| Vântulalb a răspuns (pentru Alionam_Dragoș_1979):

Acolo nu este o rana deschisa mare care sa faca ce spui tu. E doar o intepatura. E cu totul altceva.