| SWΔG a întrebat:

Helo tpu.In ultimul timp nu ma simt prea bine.Din ce in ce ai multe colege au menstruatie.Chiar si cele mai bune prietene ale mele.Mi-e frica cand ma gandesc ca maine poimaine pot avea si eu. Fetele care stiu sa-mi zica cat mai multe despre asta.(nu ca mama nu mi-ar fi de folos dar nu vreau s-o intreb)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Prima menstruatie este probabil cea mai mare schimbare care are loc in viata unei fete aflata la pubertate.Menstruatia nu este un motiv de ingrijorare-este o parte normala din viata oricarei femei.Este un semn ca organismul tau functioneaza normal si este sanatos. Oricum, prima menstruatie te ia prin surprindere-dar se intampla tuturor fetelor.Nu te ingrijora!

| Loly a răspuns:

De ce sa iti fie frica? Nu are de ce.Menstruatia vine 1 data pe luna si te tine cam 4-5 zile, depinde de organism.Primele 2 zile te va durea un pic burta si va curge sange mai abundent, mai mult dar apoi va fi mai ok.Chiar nu are de ce sa-ti fie frica, crede-ma.Iti iei absorbante, iti pui si nu vei avea nici o problema. Daca te doare foarte tare iei agocalmin, de preferat fiole pentru ca sunt mai eficiente sau mergi la farmacie si ceri pastile special pentru asta.E ceva normal ca o fata sa aiba menstruatie.Nu te ingrijora, nu ai de ce.