| Alisayer a întrebat:

Help!
Am parul foarte subtire si se piaptana foarte greu, stiti careva remedii pentru intarirea parului? Ca de fiecare data cind il pieptan se intinde parca si se rupe.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Pentru intarirea parului este bine ca, sa faci masaj la radacina parului cu ulei de ricin, dupa care acoperi capul si astepti 2-3 ore, si apoi poti sa te speli cu galbenus de ou, in loc de sampon, iar la clatit sa pui in apa, o lingura de bicarbonat de sodiu alimentar, in chiuveta, unde te vei clati.
Parul va capata si volum si se va intari.
Nu am inteles daca folosesti vopsea de par, pentru a se intari parul este important ca, o perioada de timp sa nu mai folosesti asemenea operatiuni, deoarece acestea contin chimicale si au un efect degradant asupra unui par care, prin constitutie este mai sensibil.
Un gand bun si multa sanatate.

1 răspuns:
| Zuzazozo a răspuns:

Alegeti o vopsea semipermanenta in locul uneia permanente care contine amoniac. Nu il spalati prea des pentru ca devine mai fragil atunci cand este ud. Optati pentru sampoane care sunt create special pentru un par deteriorat, care contin mai multe ingrediente hidratante si intaritoare. Incercati sa-i faceti un tratament o data la o saptamana, pe baza de uleiuri naturale. Tundeti-i varfurile o data la fiecare 4-6 saptamani, fara insa a-i lua din lungime. Incearcati sa va vopsiti doar radacinile, fara a mai intinde vopseaua pe toata lungimea parului.