| gogonica a întrebat:

Help TPU! am buzele foarte crapate si imi curge sange si ma doare ingrozitorsad ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Justmeandmysmile a răspuns:

Am gasit cateva remedii : Miere si vaselina
Mierea are proprietati antibacteriene si poate ameliora simptomele buzelor crapate. Combinata cu vaselina, ale carei efecte de protector tegumentar sunt bine cunoscute, eficienta preparatului creste foarte mult. Specialistii recomanda sa punem putina miere pe buze si sa permitem acesteia sa se usuce timp de cateva secunde. Fara sa miscam buzele aplicam apoi vaselina pe varful buzelor. Aceasta combinatie o lasam sa actioneze pe buze timp de 10 - 15 minute. Ulterior, inmuiem o discheta de vata in apa calda si indepartam mierea si vaselina din doua miscari. Pentru rezultate cat mai bune si efecte de durata, putem aplica aceasta metoda zilnic, timp de 5 zile.

Ulei de cocos
Foarte multi au descoperit faptul ca uleiul de cocos este un remediu natural foarte eficient impotriva buzelor crapate. Ce trebuie sa facem este doar sa aplicam o cantitate foarte mica de ulei de cocos pe buze, de preferat de cateva ori pe zi, mai ales in sezonul rece sau cand atmosfera pare foarte uscata.

Aloe vera
Aloe vera are numeroase beneficii pentru intreaga piele, promovand vindecarea ranilor si mentinerea sanatatii. De aceea, in vederea vindecarii buzelor crapate, putem incerca sa aplicam de cateva ori pe zi gel de aloe vera.

Alte sfaturi utile includ:
- Frecarea usoara a buzelor cu o felie de castravete - o metoda foarte simpla insa eficienta pentru ameliorarea buzelor crapate;
- Consumarea a minim 2 - 2.5 litri de apa zilnic - aparitia buzelor uscate poate fi un prim semn de deshidratare generala a organismului;
- Imbogatirea dietei cu vitamina A, o vitamina esentiala bunei sanatati a pielii. Vitamina A poate fi luata din surse alimentare: rosii, morcovi, legume frunze verzi;
- Pregatirea unui scrub pentru buze prin combinarea de zahar si ulei, intr-un castronel si aplicarea amestecului pe buze. Zaharul va actiona ca un exfoliant, iar uleiul va manifesta actiuni hidratante;
- Evitarea consumarii sucurilor acide si fructelor acide (in principal, a citricelor), deoarece acestea pot irita suplimentar buzele. si daca vrei mai multe detalii despre buze crapate aici : http://www.sfatulmedicului.ro/......lutii_6692

| Ady3835 a răspuns:

Te duci la farmacie si cumperi un strugurel de buze te va ajutawinking

| Bianca298 a răspuns:

Poti folosi un balsam de buze sau miere. uite :http://www.sfatulmedicului.ro/......lutii_6692

| florin8284 a răspuns:

Cumpara alifie de galbenele sau filimica mie asa imi trece!

| CelebrationsAnonim a răspuns:

Un strugurel cu aloe vera. E foarte bun! Si eu folosesc...SUCCES

| Byank092 a răspuns:

Buna, balsamu de buze de la Nivea, cel albastru inchis e super bun.Eu din acesta folosesc si chiar numai am probleme ca si eu aveam la fel ca si tine.Si nici nu e scump e pana in 10 lei.

| BachetIV a răspuns:

-Poti incerca crema de galbenele! Ea ajuta foarte mult buzele!(Daca nu ai in casa poti sa iti cumperi! Se gaseste in orice farmacie si este sub 5 lei!)
-Mierea de albine joaca si ea un rol in sanatatea buzelor tale! Aplic-o dimineata si seara pana cand simti ca buzele tale devin la normal.
-Uleiul de masline este si el foarte bun pentru buze! Aplica uleiul de cateva ori pe zi, pana cand nu mai simti durere.
-Sa nu iti umezesti buzele cu limba! Daca faci asta sa nu o mai faci! Mai mult le faci rau decat bine cand faci asta!
-Sa nu respiri cu gura deschisa, pentru ca asa iti poti usca si mai tare buzele!