| andaaaa56332 a întrebat:

Hey, am avut o problema de sanatate, angina pultacee (amigdalita) si momentan iau antibiotice, insa ma simt bine. in seara asta trebuie sa merg la un majorat si as vrea sa beau alcool, credeti ca se va agrava situatia din moment ce sunt pe antibiotice si o sa beau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu consuma alcool atunci cand esti pe tratament cu antibiotice!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Renunță la alcool ca nu este sănătos, si daca nu luai antibiotic nu este ok sa bei, o fată nu trebuie sa bea, una e sa iei o gură de vin si alta e sa bei pahar după pahar sau mai rău sa amesteci băuturile, este rușinos pentru o fată sa iasa beată din club, o fata este eleganta fină rafinată mai ales cand vrea sa atraga toate privirile băietilor spre ea, se imbraca si se poartă impecabil, nu maninci tot de pe masa nu vorbesti cu gura plină, nu bei, poti bea apă sau sucuri la discretie, dar fereste te de alcool, alcolul dă dependență si odata ce incepi cu un pahar nu te mai poti oprii. Ce varsta ai? Mergi pe tocuri? Asa este o fată eleganta si superbă.

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric NU!

| VoidEternal a răspuns:

Nu bei cu antibiotice, boss.

| KovacsB a răspuns:

In momentul in care simti ca-ti tiue urechile si iti transpira parul abundent nu mai bei nimic si faci 112 pe tel.

| Robert2526 a răspuns:

Ce antibiotic iei? Alcoolul doar scare rezistenta organismului la infectii bacteriene, practic, in situatia ta iti faci rau daca consumi alcool prin faptul ca prelungesti boala.
Recomand sa nu bei sa te imbeti totusi.

| DrMihailoviciS a răspuns:

DOAMNE FEREȘTE SA CONSUMI ALCOOL IN TIMPUL MEDICAMENTATIEI CU ANTIBIOTIC! Tu fată, e ca și cum ai combina uraniu cu mercur! Sa te abții!
O țigară poate poate, dar 0 alcool! Ieri noapte m-a sunat un vecin că simte că moare, mă duc la el fiind doctoraș, și al meu era sub administrație antibiotică și consumase 5 pahare de Jack Daniels. Apăi da-o naibii de treabă.
In concluzie, fereștete de alcool ca de necuratul!
Dr. Mihailovici V.S

| Robert2526 a răspuns (pentru DrMihailoviciS):

Vai de capul tau, om batran si habar n-ai de capul tau laughing auzi tu, uraniu cu mercur laughing)

| beatricq a răspuns:

Buna! In general consumul de alcool nu este tolerat impreuna cu medicamente/antibiotice(chiar deloc) si mai ales daca este rece? Ai grija la amigdale, am avut mai multe probleme cu acestea si se pot agrava daca nu ai grija, poti ajunge la scoaterea acestora si mai multe complicatii, dar in cazul tau ar fi bine sa respecti ..De cat timp iei antibiotice? Ar fi trebuit sa treacă totusi cateva zile ca sa si faca efectul ca lumea si apoi SA TE GANDESTI daca sa bei sau nu