| marisaaellena a întrebat:

Hey! Am luat pastila ellaone dar nu am putut o inghiti din prima si am lasat-o putin pe limba sa se topeasca apoi am inghitit-o, va fi la fel de eficienta? Am luat-o la o ora dupa actul sexual

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai prostii faci iti risti sanatatea pentru un rahat de sex, numai face sex daca nu sti cum ca pastilele luate aiurea te imbolnavesc si atunci chiar nu vei mai avea poftă de sex.

| dullcat a răspuns:

Buna.Va fi eficienta. Eficienta tine de intervalul de ore in care ai administrat-o dupa sex. Data viitoare cauta alta metoda care nu iti afecteaza negativ sanatatea.

| Sophieka a răspuns:

Protejeaza-te fata...

| Sophieka a răspuns:

Sa-si cumpere ei prezervative... N-ai ce face cu corpul tau?

| Konstantinos99 a răspuns:

Nu inteleg de ce ti ar fi frica sa apara naturalul, copii, te casatoresti si nu te doare capu.

| dullcat a răspuns (pentru Konstantinos99):

Casatoria e o decizie serioasa, nu e o plimbare la mall.Plus ca este luata de ambele persoane implicate.Scrii de casatorie peste tot pe aici si e penibil rau.Iar copiii nu se cresc/intretin cu aer, ai nevoie de o relatie stabila si de o slujba.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru dullcat):

O zici pentru ca credinta ta e mica. Nu am auzit nicaieri in istorie sa moara de foame oameni sau copii toti au avut cate ceva, oricat de multi erau.Si pe la sate ghici ce, recolta omului cu copii era mai bogata ca oricui,pentru ca Dumnezeu dadea dupa necesar,la fel e si in orase,am avut chiar in familie,eu, toate rudele mele sunt crescute in familii numeroase si nu a existat zi sa nu ai ce pune pe masa, iti da unul iti da altul, se intampla "minuni multe" doar credinta sa ai. Uite la bunici, au avut toti copii, nu folosea nebunii si ghici ce incercari sa evite naturalul din cuplu, jumate din copii au murit de la cativa anisori, dar sti de ce? Pentru ca real Dumnezeu i-a ajutat cu cat a putut cu 5/10 copii ramasi, si mama povesteste cum totul era la fix in casa nici prea mult nici prea putin.Casatoria reprezinta legatura ireversibila dintre doi oameni simpli, naturali, curati care vor binele reciproc si care se simt bine unul fata de celalalt, restul e lupta de modelare reciproca in familie. Chestia cu proba e o invenție barbateasca ca sa guste din fata si dupa sa o lasee dă, o scuza pentru fetele needucate de tata si mama despre pericole adevarate. Si dupa toti sunt raniti pai daca nu stai stabil cu un om dealcapo-alfine cred.

| dullcat a răspuns (pentru Konstantinos99):

Din pacate pentru ideile tale, lucrurile stau altfel in 2023 spre deosebire de 1923.Multi adolescenti doar intreaba ce sa faca dupa sex, mai mult din frica si neasumarea consecintelor. Daca ar spune niste adulti ca se afla intr-o relatie de mai multi ani, ar fi un pic mai logic indemnul la casatorie.Insa majoritatea doar se distreaza si, repet, e penibil ca tot zici de casatorie intre niste copii, pentru ca apoi imediat sa divorteze fiindca s-au luat aiurea sau sa ramana impreuna nefericiti, cu batai si injuraturile de rigoare.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru dullcat):

Lumea e la fel, baiatul e baiat cu instincetele lui si fata cu ale ei, s-a schimbat doar niste reguli de baza ale familiei care nu trebuiau schimbate, si nu stiu daca tu ai facut Psihologia dar corespondentii raspund mai pozitiv sau au un o sansa de corecție mai mare daca ii critici constructiv si la pui in fata adevarul, nu doar il compatimesti si dai sfaturi obisnuite ca toti ceilalti incercand sa ii dai 2 bete in loc de o franghie ca sa iasa din prăpastie.Nu peoate nu au stiu, dar sa le invete acu. Daca isi asuma 70% din rau el e deja vindecat mai urmeaza modul de aplicare a ameliorarii. Sfaturile tale nu sunt îndreptare psihologic sa ajute activ cum incerc eu,ci mai degraba sa ajute pasiv,printr o stare de accepta ceea ce e ok dar nu tin,gaura neagra in sufletul lui exista.
Distractia o faci in gasca, iubirea e seriozitate iar bataia asta de joc a trupului transmisa mai apoi sufletului e considerata normala, cand de fapt e totul. Copii sa se joace cu jucarii, cand sunt adolescenti sa stea cu burta pe carte si sa vada ce tip de mo vrea alaturi si cand trece de studenție sa inceapa o viata de familie normala. Nu inteleg, nu au avut parinti sa le explice o fac de 1000 de ori, poate macar unul daca se mantuieste ca isi da seama inainte sua dupa un episod sufletesc tragic si tot sunt multumit.Asa ca tu scrie ce vrei si eu ce vreau.Imi sustin parerile care sunt mega fondate si pe transmit aici si pe unde mai ajung in viata asta. Viata asta ori mori dejeaba ori mori penteu level up.