| Satisfaction a întrebat:

Hey am o problema. Am fost racita si am luat antibiotice din cauza carora mi-au aparut mancarimi si intepaturi in zona genitala. Nu stiu ce sa fac. Sunt cam asa de cateva zile. Ce tratamente naturale stiti sau altceva dupa care sa-mi treaca deoarece mancarimea este insuportabila. Astept pareri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cauza ca ai luat antibiotice fara protevtie antimicotica, ai facut o candidoza. Asa ceva nu se trateaza naturist sau dupa ureche, ci numai la recomandarea medicului pediatru (daca ai sub 15 ani) sau ginecolog (daca ai peste). E important sa ajungi cat mai repede la medic, de preferat in primele 48 de ore de la debutul simptomelor, fiindca atunci tratamentul este cel mai eficient.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil să ai o candidoză pe fond de antibiotic.
Ea cedează în 3-4 săptămâni, de la întreruperea antibioticului.
Mergi la ginecologie, este cel mai bine.
Pa, pa.

| deusfarm a răspuns:

Este o candidoza vaginala in urma tratamentului cu antibiotice; pana ajungi la medic - numai el iti poate indica tratamentul - poti face spalaturi vaginale cu tantum rosa pliculete si sa aplici canesten crema de 2 ori pe zi - se va ameliora starea, dar nu amana vizita la medic

| ChristiaNNN a răspuns:

Parerea mea este sa mergi la un medic specialist. Eventual sa faci un test sa vezi la ce substanta esti alergica.

| Mimino a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la medic, la medicul de familie, care fie o sa-ti dea tratament, fie o sa te trimita la un medic specialist (sau poti sa mergi direct la un medic specialist, e alegerea ta). Stiu ca nu raspunsul asta il astepti, insa, crede-ma, e solutia cea mai buna. Administrarea de antibiotice, din cate stiu, favorizeaza aparitia candidozei (unii medici recomanda si administrarea de antimicotice pe durata tratamentului cu antibiotic pentru a preveni aparitia acestei probleme, nu stiu daca tu ai luat asa ceva), asta nu inseamna insa ca sigur tu ai asta, poate fi si altceva. Doar un medic, dupa ce te consulta, poate stabili diagnosticul corect si iti poate prescrie tratament corespunzator. Toate cele bune si ai grija de tine!

| mihaella100000 a răspuns:

Cel mai probabil este o candida genitala.din cauza antibioticelor care trebuie tratata la medic succes:X