| Maria1189 a întrebat:

Buna fetelor! Am o problema si am mare nevoie de ajutorul vostru! Acum cateva luni de zile am luat niste antibiotice si banuiesc ca am facut candida vaginala dar nu sunt foarte sigura am o secretie abudenta cu usoare usturimi si mancarimi in zona intima si sunt disperata, nu vreau sa merg la doctor pentru ca sunt virgina asa ca ma chinui cu aceasta secretie de ceva timp, este uscacioasa si nu are miros. dar ma deranjeaza cumplit si este foarte jenanta crying am luat diflucan dar nu a avut nici un efect, nu stiu ce sa mai i-au, va rog din suflet daca ati fost in aceasta situatie sa-mi spune-ti cum ati rezolvat-o si ce medicamente ati luat? Va rog din suflet sa ma ajutati doare cele care stiu despre ce este vorba si au trecut prin asa ceva! va multumesc frumos si astept raspunsurile voastre fetelor! Va pup

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu te duci la medic, te vei chinui toata viata cu infectia asta. ba chiar se poate agrava si, in viitor, poate sa-ti produca probleme de fertiliate.
Te inteleg perfect, am avut aceeasi problema pe la 15 ani cand eram virgina si a fost foarte greu sa ma duc la ginecolog. Dar cu tratamentul corect m-am vindecat in mai putin de o luna. Nu poti continua asa, Duflucanul este foarte foarte toxic pentru ficat, iar singur NU are nici un efect intr-o candidoza vaginala. Du-te la medic, stiu ca e greu, dar nu ai nici o alta solutie

| Ramo80 a răspuns:

Incearca Canesten Gyn 3, ovule(cate un ovul introdus in fiecare seara, de obicei este suficient pentru tratarea bolii) si pentru mancarimi si usturimi foloseste Canesten Gyn unguent. Daca nu-ti trece, poti repeta tratamentul de 3 zile. Ambele sunt f bune. Vorbeste si cu farmacista si iti va spune exact cum trebuie sa faci. Multa sanatate! Pupic!

| Maria1189 explică (pentru Ramo80):

Din pacate nu pot sa folosesc ovule sad

| Ramo80 a răspuns (pentru Maria1189):

Am inteles. Atunci ori mergi la medic, ori intrebi o farmacista. Dar prima varianta e mai sigura ca gasesti tratamentul potrivit. Pupic!

| thalyslly a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic
dar pana ajungi spala-te cu apa cu bicarbonat ( 1 lingurita de bicarbonat la 2 litri de apa) nu o sa te mai manance si nici nu o sa te mai usture, dar tot trebuie sa mergi la medic