| marrr a întrebat:

Hey. Am observat ca a inceput sa mi se rareasca parul. Cand eram mai mica[10-11 ani] aveam parul foarte bogat si ondulat, dar de atunci am inceput sa folosesc placa de par, care nu stiu in ce masura mi-a afectat parul. Acum am 13 ani si cand ma spal pe cap imi cad cam 80 de fire de par[ma rog, asta mi s-a intamplat o data cand m-am spalat de vreo 2 ori la rand] si mi-e frica pentru ca mereu cand ma spal si dau cu mana prin par cad vreo 3-5 si asta se intampla de fiecare data. Credeti ca am ceva? Sunt foarte fricoasa si ma gandesc mereu la ce e mai rau!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Avon_8981 a răspuns:

Eu am parul ondulat...si imi cade foarte mult.
Folosesc placa uneori dar iti recomand sa nu o mai folosesti asa de des pentru ca iti arde parul destul de tare iar atunci cand trebuie sa creasca firul ti se rupe incet incet.
Du-te la farmacie si cere sampon pentru caderea parului.
Iar daca faci cum am zis cu placa.Nu o sa mai ai probleme! fundita>big grin

| Naomitza a răspuns:

Si mie mi se intampla mergi la farmacie si cerei farmacistei un medicament pentru par. explica-i situatia si iti va da un tratament car iti trebuie.sau am auzit ca este bun sa te limpezesti cand faci baie cu apa cu otel (otetul este bun pentru mai multe madreata. etc...)

Sper fa iti fi fost de folos(funda?)

| no1cares a răspuns:

Am avut si eu aceiasi problema
Nu prea imi cadea parul dar dupa ce am inceput sa folosesc placa imi cade
+m-am mai si vopsit.acum de fiecare data cand ma spal pe cap daca dau cu mana de vreo 3 ori prin par imi cade foarte mult
Acum am incetat sa mi-l mai indrept in fiecare zii...gassesc metode de a mil prinde sus ca sa nu trebuiasca sa folosesc placa

daca continua sati cada te sfatui sa vb cu un farmacist sau poate un dr

fundita?

| Marynna a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, eu avand parul drepthee hee

este si din cauza folosirii placii des, care arde parul, dar, este posibil si sa fie din cauza ca nu l-ai mai tuns demult, eu tot incerc sa ma hotarasc sa ma tund si nu reusesclaughing

poti incerca sa te duci la farmacie si cere ceva pentru caderea paruluiwinking

succes>big grin