| Qwertyuop2389 a întrebat:

de ceva timp ma dau cu ulei de ricin pentru ca am parul rar probabil din cauza faptului ca ma dădeam cu fixativul când eram mai mic, chiar și asa, eu aveam parul moale și nu chiar asa des de când eram mic, dar gen parca mi s-a mai rărit puțin de când am intrat la liceu, nu stiu din ce cauza, ca atunci nu prea mai foloseam fixativul.Ba chiar parul din fata și sparnelul mi s-a rărit, nu am model de chelie sau ceva, dar nu mai e la fel de des parul din fata, cu toate ca eu îl aveam ras înainte și n-aveam cum sa dau cu fixativul, acum când l-am lăsat sa crească am realizat ca nu era ca înainte.De ce? Asta e o problema, o a doua este ca de când am inceput sa folosesc ulei de ricin, a inceput sa îmi cada parul fără sa folosesc nimic, mai ales atunci când mi se îngrășa parul și trebuie sa ma spăl pe cap.Si a inceput sa cada destul de mult, adica de fiecare data când bag mâna prin el, cad vreo 3 4 fire.Asta s-a intamplat după o perioada de când am dat cu ulei de ricin, după vreo 1 luna ca la inceput nu-mi cădea absolut niciun fir.
De ce s-au intamplat toate chestiile astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uleiul de ricin se da numai la radacina firlui de par si isi face efectul dupa 2-3 luni de folosinta, nu imediat.
Fixativul si gelurile de par distrug radacina firului de par, provocand caderea masiva a parului.
Parul nu cade de la uleiul de ricin, dar nici nu poate sa faca ceva, pentru ca nu a inceput inca sa lucreze, dupa cum am explicat, ai nevoie de cateva luni de tratament cu ule de ricin, ca sa functioneze.
Tratamentele naturiste si cele cu uleiuri organice, nu sunt precum pastilele, sa repare sau sa dea rezultate instantanee, dureaza multe luni de tratament pana inecep sa functioneze.
Mai vorbim peste 2-3 luni, dupa ce ai folosit saptamanal masca cu ulei de ricin!
Nu uita: elimina si nu mai folosii niciodata fixativ, creme si geluri de par, niciodata... daca nu vrei sa-ti cada masivul parul.

| Porcusorul a răspuns:

La fete/femei e mai simplu cu regenerarea parului, de multe ori acestea ajungand sa aiba probleme din cauza cosmeticelor de proasta calitate si din cauza ingrijirii neadecvate a parului. Dar la baieti/barbati problema e mult mai greu de depasit pentru ca marea majoritate ajung in aceasta situatie din cauza excesului de dihidrotestosteron (DHT) produs in corp. Daca aceasta este cauza subtierii parului tau, iar sansele sunt mari sa fie asa, atunci sampoanele, mastile si uleiurile nu te vor ajuta deloc, vor reusi cel mult sa iti confere un alt aspect al parului, dar fara sa regenereze firele. Singura substanta care a dovedit stiintific ca are efecte pozitive in recuperarea zonelor de calvitie este minoxidilul, insa este un tratament costisitor, se aplica de 2 ori pe zi si pentru tot restul vietii. Intreruperea tratamentului duce la caderea extrem de rapida atat a parului recuperat, cat si a parului care era programat genetic sa cada in anii de utilizare a tratamentului, efectul renuntarii fiind de multe ori devastator. In incheiere, indiferent care e cauza subtierii parului, ingrijeste-l corect, utilizeaza sampon, balsam si masca de par de foarte buna calitate, nu exagera cu spalatul, nu utiliza uscator de par, nu folosi placa de intins, fereste-l de geluri, fixative, pomada si alte produse care pot afecta structura parului.

| bbnnmm a răspuns:

Uleiul de ricin nu are efect pentru toată lumea, pentru unii are, pentru unii nu. Poți încerca și alte uleiuri: ulei de cocos, ulei de măsline, ulei de jojoba, ulei de argan, ulei de avocado - e bine să fie puțin călduțe când le aplici, pentru a pătrunde mai ușor în scalp. Totuși, eu îți recomand și sugerez să folosești șampoane pentru creșterea/căderea părului: Alpecin (pe care l-am încercat și e foarte bun, e în jur de 30 de lei), Parusan, Recupar, Plantur, Gerovital. Mai poți folosi vitamine: vitamina A, vitamina E - pe care o găsești în farmacie, sub formă de capsule, pe care le poți sparge și prepara o mască cu uleiuri sau alte "ingrediente"; sau fiole pentru păr. Mai poți prepara măști: cu ou, cu miere, avocado, argilă, zeamă de ceapă, aloe vera, urzică. Caută detalii pe internet despre cum se prepară fiecare și cum le poți combina - sunt sute de combinații - și alege-le pe cele care se potrivesc părului tău. Multă sănătate!

| Qwertyuop2389 explică (pentru bbnnmm):

La mine funcționează uleiul de ricin, nu e vorba de asta, problema este ca a inceput sa mi cada dintr o data, in condițiile in care eu am folosit ulei de ricin și nu mi au mai căzut la un mom dat