| Delia74 a întrebat:

Hey! Am primit un regim de la doctorita si nu stiu ce retete sa fac cu alimentele permise:
-nu am voie prajit sau crud decat fiert sau copt(deci practic nu am voie nici salate,fructe crude,etc.)
-nu am voie ciocolata,smantana,frisca,etc
-am voie branza dulce
-nu am voie zahar
-nu am voie multe grasimi
trebuie sa tin regimul asta o saptamana(am fiere lenesa si dureri de burta) iar apoi sa-i spun cum ma simt.
in fine,deci sa curga cu retete(care sa fie totusi mancabile, ca azi am mancat doar 2 oua fierte,un covrig,si cartof fiert, si nu am nici ceea mai vaga idee ce o sa mananc toata saptamana) deci help please.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice supa/ciorba cu legume si carne. Sunt mii de retete, cele mai dietetice sunt cu piept de pui sau cu carne slaba de vita.
Orice mancarica in care pui carne slaba, legume diverse, cateva rosii, condimente la alegere si le scazi un pic la cuptor ca sa se ingroase sosul (sau il ingrosi cu piure de cartofi).
Ghiveciuri de legume in orice combinartie (e o bogatie de legume in piata).
peste fiert in apa cu sare si mancat cu zeama de lamaie sau de lime sau/si condimente potrivite.
Ai milioane de retete, aproape jumatate din bucataria romaneasca poate fi adaptata la regimul tau. Pur si simplu nu pui ceapa in macare si ingrosi sosul, daca este nevoie, cu cartofi si morcovi fierti si pasati.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi diverse idei/reţete la linkul :
http://www.google.ro/#psj=1&q=retete+mancaruri+fierte

http://www.google.ro/#psj=1&q=retete+mancaruri+dietetice

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sunt mii de retete dietetice pe Google daca cauti.
Poti prepara sub forma de ciorbe, supe, piureuri, sufleuri.
Te pup!

| LivingLouder a răspuns:

Cauta pe internet retete de slabit. Nu contin (majoritatea ce ai spus tu.