| CoolImages a întrebat:

Hey! Am si eu o intrebare...de fete mai mult dar va rog fara glume!
Deci.Luna trecuta mi-a venit ciclul cu 6 zile mai repede (in 14 mai exact) iar mie de obicei imi vine cu o zi inainte decat luna precedenta deci luna aceasta trebuia sa imi vina azi in 13..Credeti ca e ceva in neregula? Am citit pe internet ca si de la raceala sau medicamente poate sa intarzie si am fost racita doar ieri-alaltaieri mi-a trecut
Preciez ca am facut peeting cu prietenul meu dar a fost acum 4 luni, dar de atunci mi-a bagat degetul prea tare si nu mai sunt virgina.
O parere, un sfat va rog.Dau funda!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate sa iti intarzie si de la medicamente, de la raceala, nu cred ca e posibil sa fi insarcinata

Răspuns utilizator avertizat
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, menstruaţia NU întârzie din cauza unei răceli "comune"/viroze, ci din cauza unei răceli abdominale ( sau la ovare/anexită ).

N-ai dat detalii ( vârstă, când ai avut prima menstruaţie/menarha, etc. )...

Apoi, având în vedere că ai DOAR 13-14 anişori ( aspect constatat din întrebările tale anterioare ), e posibil să fie vorba de o dereglare hormonală ( cel mai probabil ).

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - în special, dacă au mai fost astfel de întârzieri în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ai dereglări hormonale, consumă ceai de creţişoară pentru reglarea lui naturală.
Te pup!

| Schatzyyyyy a răspuns:

Nu iti fa probleme, poate ai racit si de aceea!

| invizibila12 a răspuns:

Pleaca mai bine la medicul genecolog daca ai probleme de astea data viitoare