| Allexandra112 a întrebat:

Am nevoie de un sfapt pentru fete care cunosc problema.
Luna trecuta mi-a venit problemele intr-o duminica, si am luat anticonceptionalele recomandate de doctor, am tinut cele 21 de zile, iar in cele 7 de pauza mi-a curs, la 2 3 zile de la ultimu comprimat,cum e normal, trebuia sa continuie sa curga dar nu a curs ieri si trebuia sa iau si pastila, am luat-o...dar nu mi-a curs nimic nici in dimineata asta. Sunt racita si nu stiu daca intarzie de la raceala, pe calendarul meu menstrual arata ca azi ar trebui sa imi vina ...sau e vorba [Doamne fereste] de o sarcina? ma puteti avuta cu un sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul folosirii anticonceptionalelor menstruatia se porneste in general dupa trecerea a 2-3 zile de la administrarea ultimei pastile/comprimat de AC. Intotdeauna menstruatia va fi mult mai redusa atat cantitativ cat si ca flux de scurgere in cazul in care iei ca termen de comparatie menstruatiile tale anterioare de dinainte de folosirea anticonceptionalului. In concluzie acea sangerare a reprezentat chiar menstruatia, astfel ca totul s-a petrecut perfect normal iar tu in momentul de fata nu poti fi insarcinat in nici un caz. Urmatoarea menstruatie se va produce/incepe numai dupa ce iti vei administra toate cele 21 de pastile/comprimate de pe actualul blister. Niciodata nu se porneste menstruatia in perioada celor 21 de zile de administrare a anticonceptionalului. Multa sanatate.

| Allexandra112 explică (pentru corbulalbrosu):

M-am linistit in mare parte, o sa fac totusi mai tarziu pentru orice eventualitate. multumesc mult

| DariaLav a răspuns (pentru Allexandra112):

Fb ul meu este Lavinia Pintili. Te astept cu drag

| Allexandra112 explică (pentru DariaLav):

Sunt 2 si nu stiu care dintre.

| DariaLav a răspuns (pentru Allexandra112):

Sunt cea cu o salopeta gen roz si sunt bruneta

10 răspunsuri:
| DariaLav a răspuns:

Cel mai bine este sa consulti un medic specialist care crezi ca te ar putea ajuta. Nu este de joaca cu astefle de pastile si nu mi bag mana in foc ca nu ai fi insarcinata. Orice este posibil

| Allexandra112 explică (pentru DariaLav):

Momendat mai astept sa vad cum sta treaba si daca as face rost si de bani ...crede-ma ca m-as duce, dar astept sa vad poate e de la raceala, mai am o prietena care i-a intarzit 10 zile de la raceala. Astept pana vineri daca nu, fac un test! multumesc ori cum!

| DariaLav a răspuns (pentru Allexandra112):

Sincer eu nu am avut niciodata problema asta chiar si cand am fost racita..totul vine din interior. Trebuie sa ai grija de tine si sa te protejezi daca nu iti doresti o sarcina..eu am facut dragoste cu prietenul meu dupa 2 zile de la menstruatie si am facut prima data protejat apoi neprotejat si sincer nu o sa mai fac greseala asta pentru ca se pot intampla multe necazuri cum ar fi o sarcina nedorita. Nu cred ca si ar dori o fata la 19 ani sa devina mamă. Ai mare grija de tine pe viitor!

| Allexandra112 explică (pentru DariaLav):

Nu am chiar 19. Problema e ca asta e a 2 luna si abia acum am isi face efectul...

| DariaLav a răspuns (pentru Allexandra112):

Stai linistita ca nu ai nimic..si verisoara mea a patit asa, nu i venise 2 luni. Eu ma refeream in cazul meu ca am 19 ani draga mea

| Allexandra112 explică (pentru DariaLav):

Am inteles. Uff, stau cu asa o frica ...am inima cat un purice. Imi poti da fb tau sau ceva sa mai vorbim?