| kissa00232 a întrebat:

Hey buna. Am o intrebare. Dintii mei nu sunt intr-o stare foarte buna si as vrea sa-mi pun proteze. Nu stie nimeni din Moldova unde ar putea sa mi le pun, cat m-ar costa si desigur ce trebuie sa mananc fiind cu ele si ce nu trebuie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Numai dacă ai avea 70 de ani si mai mult -vârsta la care celulele organismului se regenereaza mai greu pentru vindecare- doar atunci as fi de acord cu protezele dentare.

Mergi la dentist ca să te vadă, si sa iti spună astfel un pret estimativ al reparatiei.

După aceea, dacă nu ai suficienti bani pentru lucrările dentare, te sfătuiesc să soliciti ajutor financiar la diferite firme mai mari din Moldova; de la marile lanțuri de magazine si până la bănci și chiar poti scrie nevoia ta financiară președintelui țării. Poate că până la urmă din toti acestia se va găsi cineva să te ajute.
Iar dacă nu o vor face, Dumnezeu va vedea asta; Se va mânia pe ei si Isi va retrage binecuvântările de la ei, pentru că este scris că cine poate să facă un bine și nu îl face săvârșește un păcat.
Pentru că o lucrare dentară poate depăși chiar tot salariul pe un an de zile.
Curaj și multă sănătate!

| kissa00232 explică (pentru anonimg):

Cu bani nu sunt probleme pur si simplu nu-mi place starea lor

| anonimg a răspuns (pentru kissa00232):

Asta este un lucru bun. Dar nici să nu te gândești să folosești placa de pe acum.