| MonnyMonika a întrebat:

Hey....Cateluşa mea a fatat zilele trecute un pui il ia in dinti si il ascunde in sifonier, se aseaza pe el sau il astupa cu paturica pe care a nascut...ce pot face? P.s. dau funda (scuze pentru categorie)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Il ascunde de tine pentru ca te considera periculoasa deoarece tu cu starea ta de agitata si curioasa il sperii pe pui. Ai face bine sa nu mai mergi la el si sa il observi mai linistita chiar si de la distanta. Puiul are ritmul lui de crestere si cand va fi tare si sanatos o sa aiba chef de joaca, excursii... atunci va veni el la tine ca sa-i dai activitate. Apoi, de mic, este foarte usor de dresat sa faca ce vrei tu: daca face ceva si tu te bucuri imediat atunci o sa mai faca, iar daca te enervezi la el atunci nu va mai face. (si il dezorientezi complet daca esti tot timpul bucuroasa sau nervoasa cu el)

2 răspunsuri:
| Balkaa a răspuns:

Ea îşi apără puiul, de membrii familiei şi de tine cel mai probabil. Nu te apropia prea mult de ei şi poţi încerca să încui uşa.
Ⓢⓟⓔⓡ ⓒⓐ ⓣⓔ-ⓐⓜ ⓐⓙⓤⓣⓐⓣ! ⓟⓦⓟ

| MonnyMonika explică (pentru Balkaa):

Multumesc mult!;*