| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Cum as putea sa -mi îndrept coloana? Sunt foarte cocoșată!sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

De obicei cocoașa (cifoza) e însoțită și de o scolioză (curbura laterală a coloanei).
Dacă ai încă o vârstă mică, îndreptarea se poate face prin kinetoterapie sau/și corset, în cel mai rău caz prin operație.
Ar trebui sa faci o vizită la medicul de recuperare medicală, care va stabili un plan de tratament pentru tine in funcție de malformațiile pe care le ai la coloană.
Tot parcursul implica muncă și perseverență dar dacă încă ești în creștere vei vedea rezultate. Din păcate, adulții pot doar sa stopeze mișcarea incorecta a coloanei, nu să o și corecteze.

| aXy99 a răspuns:

Sunt anumite exercitii, dar cel mai bine e sa mergi la un medic sa iti spuna ce si cum.

| DanielPH a răspuns:

Buna!
Multe fete sunt, nu esti singura, plus ca voi aveti unele motive in plus de stati mai cocosate.
Incearca sa stai cat mai des dreapta, mai ales cand stai in fund, si cand mergi, desigur.
Seara dormi fara perna, doar intinsa pe saltea. Asa coloana ta va sta ore bune in pozitia in care normal ar trebui sa stea, adica dreapta.
Cu timpul iti vei indrepta spatele, nu te gandi ca in cateva zile.
Poti cauta pe YT exercitii pentru coloana, sunt usurele, este plin internetul de asemenea videoclipuri.
Succes! Ai grija de tine, stai dreapta!

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Hei! Am fost în situația ta, există exerciții pentru postură, unele dintre cele mai bune sunt prezentate în videoclipul acesta (le-am folosit și eu):
https://www.youtube.com/watch?v=CqTtScFQ5-c&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=dKGNByRN2XE&t=117s
Fă exercițiile de aici și cu timpul vei observa schimbări.

Problemle de postură precum cocoașa (cifoza ) se datorează adaptării unei poziții nepotrivite în timpul zilei și al somnului. Deci, pentru a preveni problemele de postură încearcă pe cât de mult posibil ca în timpul somnului să dormi pe spate sau lateral cu picioarele întinse și spatele drept.

Încă ceva, cocoașa este mână-n mână cu lordoza ( bazinul este în anteversie adică atunci când ai burta în față ). Dacă ți se pare că ai bazinul în anteversie, îți recomand și exercițiile acestea pentru o postură cât mai bună:
https://www.youtube.com/watch?v=hIooRjwWbZU

Toate cele bune!

| X1234 a răspuns:

Mergi la doctor.Depinde cati ani ani. Daca inca esti in crestere, atunci ai noroc.
O sa te trimita undeva unde sa faci exercitii si o sa porti un corset care n-o sa-ti permita sa stai cocosata. O sa continui ex.acasa(normal ar fi cam toata viata) corsetul are si el un termen de purtat, se poarta zilnic cateva ore. Iti spun din propria experienta. Eu corsetul il purtam la scoala, iar exercitiile nu erau grele

| zyph97 a răspuns:

Lucreaza-ti mușchii de pe spate care sunt responsabili cu extensia spinării si retragerea omoplatilor. Erector spinae. Degeaba vei face rutine de îndreptare dacă mușchii de pe spate sunt prea slabi, iar cei din fata prea tensionati