| alma200033 a întrebat:

Hey! De la oboseala poți vedea in ceață?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Intreg sistemul nervos resimte oboseala (creierul si inclusiv nervii oculari).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, ci de la anemie sau probleme cu ochii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai probleme cu ochii, da poti vedea mai rau cand esti obosit

| sierra1 a răspuns:

Alma mamă, in ceață vezi in infraroșu sau dacă-ți montezi faruri de ceață

| Bizon95 a răspuns:

NU, in ceata nu poti sa vezi decat cu ochelari cu raze X sau daca esti... vampir

acum serios:
cand oboseala e destul de mare toti muschii nu mai functioneaza cum trebuie (fa o noapte nedormita si apoi mergi la sala, sa vezi ce febra musculara faci de 100x mai rea decat orice ai fi facut vreodata), iar cristalinul, functioneaza ca o lupa variabila care focalizeaza imaginea, este practic un muschi transparent
deci, cel putin iti scade acuitatea vizuala si vezi totul neclar (la fel se intampla cand bei si vezi "dublu" pentru ca nu iti mai controlezi muschii bine)

in plus si creierul e afectat de oboseala si functioneaza la minim

asa ca raspunsul e: DA, POTI VEDEA IN CEATA!

| Goete a răspuns:

Nu, in ceata nu poate vedea nimeni, de asta trebuie sa reduci viteza daca conduci

| brokxy a răspuns:

Da, eu mereu cand nu dormeam bine noaptea vedeam foarte rau si in ceata si cand domeam mai bine vedeam ok.

| Laura1009 a răspuns:

Dim cate stiu eu numai daca nu ai dormit multe nopti la rand. Daca esti doar putin obosit s-ar putea sa ai o problema cu anemia.