| annempx a întrebat:

Hey. Intrebarea asta este pentru fete.

E despre ciclu, se poate sa imi vina toamna asta si am cateva intrebari:

Ce semne sunt ca imi va veni ciclul?

La ce varsta ar trebui sa vina ciclul? Contează greutatea pe care o are fiecare?

Dau funda la cele mai bune răspunsuri.

Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Grozavu_Diana_1998 a răspuns:

Buna eu te pot ajuta!
Siptomele mentruatiei sunt:
Dureri la nivelul bazinului si stari de nervozitate
Ca sa-ti spun drept si eu tot la fel prin toamna mi-a venit!
Si nu este musai sa ai varsta adecvata!
Mie la 13 ani mi-a venit si avem 47 Kg c-am pe aici
Nu trebuie sa te sperii de asa ceva
Este normal la o fata!
Sper sa te ajute raspunsul meu!
happy

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea sunt semne care sa anunte prima menstruatie. Aparitia secretiei vaginale (care precede menstruatia cu cateva luni, pana la 2 ani), accentuarea pilozitatii genitale, mici disconforturi pelvine trecatoare.
Prima menstruatie apare intre 10 si 16 ani, cel mai adesea intre 12 si 14. Fetele mai plinute au adesea menarhe mai precoce, deoarece grasimea retine estrogenul secretat de ovare su suprarenale. Nu e deloc sanatos, este mai bine daca prima menstra apare dupa 12 ani.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci:menstruatia nu are o varsta ideala la care sa vina.Ea apare la inceputul pubertatii(pubertatea variind la fiecare individ). Cand ajungi la pubertate, vei avea anumite semne:par la axila, iti cresc sanii, ti se ingusteaza talia si se rotunjesc soldurile, poti de asemenea sa ai si o brusca crestere in inaltime.Acestea sunt semnele pubertatii.Cand iti apar te poti gandi deja la ciclu.Inainte de menstruatie este posibil(dat nu mereu e asa)sa ai niste dureri abdominale.In general, vine cam la 12-13-14 ani...(mie mi-a venit la 9)dar nu exista o regula.Greutatea conteaza dinte-un singur punct de vedere:fetele mai grase sunt uneori si mai bine dezvoltate, motiv pentru care le vine mai repede, dar nu e o regula(mie mi-a venit devreme, dar nu eram deloc grasa)

| Iunix a răspuns:

Lu soră-mea cred că i-a venit și are 12 anul jumate, vorbea cu maică-mea și mi-a spus că nu are voie să ridice nimic că are o problemă etc. Ce naiba, și e de abia în clasa a 6 a, pe vremea mea ( adică prin 2011, cam așa ) fetele din clasă de la mine vorbeau între ele că le-a venit ciclul în clasa a 8 a, adică pe la 14 - 15 ani. ( erau surde, vorbeau tare, da? nu mă interesa să le ascult neapărat )

PS: Nu fi sexistă, sexist-o! Răspund la orice întrebare am chef tongue

| Zazy a răspuns:

Exact cum a spus si Brigaela, nu prea sunt semne. Sunt unele fete carora atunci cand le-a venit menstruatia pentru prima data nu au simtit nimic( de exemplu, eu. Nu ma durea absolut nimic, eram ok).Dar sunt si altele pe care le dor foarte tare burta inainte, sunt nervoase, nu au chef de nimic, in general. nu se simt prea bine. Ma rog, ceea ce vreau eu sa zic este : Traieste-ti viata si nu e preocupa de lucrurile astea. E normal sa fi curioasa, dar important e acum sa te joci, sa fi copil fiindca atunci cand vei avea ciclu te vei obsinui mai greu si te va durea rau burta, iti va fi rau, vei simti dureri insuportabile cateodata.Eu nu vreau sa te sperii. Te pup, pa