| DeCeMaiContează a întrebat:

Hey! Maine ma duc sa-mi fac niste analize de rutina pe care nu le-am mai facut de cand aveam vreo 4-5 ani(acum am 16). Analiza glicemiei o primesc in aceeasi zi? Si daca am glicemia prea mare, mai repet odata testul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Rezultatul glicemiei il primesti odata cu restul analizelor de obicei in 24 ore. Daca vrei sa afli pe loc iti faci gliecemia separat cu un glucometru

| sir sanjei a răspuns:

Vei repeta testul pentru glicemie pana cand un medic poate stabili daca suferi de vreo afectiune sau pur si simplu nu esti atent la ce consumi inainte de analize.

| credeintine a răspuns:

Buna! Cine ti-a recomandat sa faci analiza glicemiei? Consideri ca ai crescuta valoarea ei? Daca valorile glicemiei sunt mai mari decat in limitele normale se va investiga putin. Atentie daca maine mergi sa faci analizele azi trebuie sa mananci si sa ai activitatea ta zilnica obisnuita. Nu trebuie sa ai vreo pregatire speciala. Ideea e sa nu exagerezi cu alimentatia si ultima masa sa fie cu 8-12 ore inanitea recoltarii analizelor.
Concluzie daca o sa ai valori mari, medicul de familie iti va recomanda sa faci un test care se cheama TTGO- testul de toleranta la glucoza pe cale orala.