| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Nu sunt sigura daca am fisura anală sau hemoroizi dar daca mă duc la dr îmi poate da un tratament după simptomele pe care o sa le zic fara sa se uite acolo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| gabicoo a răspuns:

În teorie nu! Trebuie sa se uite!
Dar având în vedere că suntem în stare de urgență poți contacta telefonic medicul de familie și să-i ceri părerea! In această perioadă se practică consultațiile telefonice!
Totuși ori e fisură anală ori sunt hemoroizi tratamentul e cam același:
- supozitoare: Ultraproct, Procto-Glyvenol
- cremă: Procto-Glyvenol și
- pastile: Detralex sau Gynko Fort!
Descrie la telefon simptomele și vezi ce medicamente îți recomandă. Dacă recomandă alte medicamente întreabă dacă Ultraproct sau Procto-Glyvenol nu ar fi mai bune? Medicii de regulă recomandă medicamente scumpe gen Cicatrizina dar efectul tuturor e cam același!
Sănătate!

| alma200033 a răspuns:

Și dacă am 16 ani și mă duc la pediatru poate să îmi dea tratamentul fara să mă trimită la alt Dr să se uite?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai 16 ani te duci la pediatru si posibil sa se uite pediatrul. Nu sunt medic...

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Alma, de unde stii tu ca ai fisura anală? Faci cu sînge sau deunde, mergi la farmacie si cumpăra ti o cremă pentru hemoroizi farmacista o sa i ti recomande ea, poti cumpăra devaricid sau ultraproct pentru hemoroizi, si după ce faci treabă mare te speli si dai cu cremă de 2, 3 ori pe zi si o sa vezi ca treptat se va vindeca, evită constipatia ca asta duce la fisuri anale, bea apă multă maninca ciorbă lichide multe, numai minca fastfood sau covrigi sau pîine multă, ai 16 ani esti in crestere, vorbeste cu mama ta spune i ca ai hemoroizi sa i ti cumpere cremă ei i ai spus? Ce simptome ai? Te doare te manincă?

| alma200033 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am usturimi și am văzut doar o data sânge după scaun

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru alma200033):

Ai rană si daca dai cu cremă te vindeci si numai ai nevoie de doctor, crema o dai si in interiorul anusului sa ajunga in intestin si in exterior sa vindeci rănile.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca sa vada medicul daca este sau nu fisură anală sau hemoroizi trebuie colonoscopie fara colonoscopie nici un medic nu poate sti ce ai acolo.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai fost recent constipată? Sau esti mereu.

| alma200033 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am fost

| alma200033 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Daca sunt hemoroizi se pot vindeca?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dar nu mai bine vrei sa te consulte pe WhatsApp si sa iti prescrie un descintec? Lasa rusinea, te duci frumos la medic, iti verifica omul evacuarea, iti prescrie o pomada ceva, si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie să se uite

| viavo a răspuns:

Salut! Pe baza unor intrebari poate sa iti dea diagnosticul fara a face un control, dar e posibil sa faca si un control.

| MARGARETA199734 a răspuns:

Nu se uita acolo, îți Haga un deget in fund cu care verifica, ce îți da la medic aia Îți da și la farmacie asa ca mergi degeaba și eu am fost și eram leșinata de frica degeaba.
Mie mi-a dat Vessel duo f și detralex

| alma200033 a răspuns (pentru MARGARETA199734):

Deci hemoroizi se pot vindeca cu crema?