| SuntDoarEo a întrebat:

am si eu nevoie de o dieta care sa ma ajute sa slabesc... dau fundita primului raspunsbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Scorpions13 a răspuns:

Nu sunt nutritionist, dar cunosc ceva din aceasta meserie...
1) Dimineata
Mananci alimente gen : Lapte, cereale, oua...(masa de dimineata este cea mai importanta din zi )
2) La Pranz :
Orice salata : de rosii, de salata verde, de radacinoase () nu ingrasa si sunt foarte consistente (tin de foame ) )
3) Seara trebuie sa mananci putin.
Alimente gen : Cartofi fierti () nu prajiti ), putin piept de pui fiert, in principal fiert... isi pierd din grasimi... nu trebuie sa mananci alimente grase ( mai ales daca le si prajesti sunt bombe caloricec )
In plan secundar de evitat multe dulciuri si PAINEA... daca vrei sa mananci paine ia-ti paine de secara cu cereale integrale ..si din aia sa mananci cate putin.

2) Pentru a slabi nu e importanta doar dieta ci si activitatea fizica :
Dimineata poti incepe dupa masa. pe la 10-12 sa te duci in parc sa te plimbi cu bicicleta (ceva lejer, dar care iti arde grasimile) am spus lejer ca sa nu fii " moarta " toata ziua
pe la 2 asa poti sari o coarda. te duci la magazin si iti iei o coarda sau daca ai si mai bine si sari coarda cate 100-200 de sraituri pe serie faci 3 serii de astea.
Seara este musai sa te duci sa alergi (dai ture de stadion, parc, orice numai sa alergi, iti poti lua mp3 casti, prieteni nu conteaza nu trebuie sa para ca o munca obositoare ci ca ceva antrenant si frumos, iti poti chema prieteni sa alerge cu tine orice )
Daca tu iti faci un tabel. si scrii in el daca faci chestiile astea zilnic ce ti-am zis eu o sa dai jos 10 Kg cam intr-o luna, si gandeste-te cu cat mai mult antrenament, cu atat mai multe Hg date jos, nu trebuie sa fie ceva nasol, ceva din filmele horror, trebuie sa te obisnuiesti cu un stil de viata sanatos, uitate la ce mananci (te uiti la valori nutritionale si ingrediente evita E-urile ), eviti Grasimile, zaharul, sarea in exces, si daca ar mai fi ceva. este sa bei apa cu lamaie.
Si poti s amai faci tot seara dupa alergat cateva flotari sau semi flotari 5-10 la inceput o sa avansezi 10-15, 20.
(flotarile iti tonifica pielea si o sa ai un abdomen plat )
Trebuie foarte multa munca... daca vrei sa te mai ajut cu ceva cu mare placere imi lasi mesaj si iti dua id-ul meu.
Spor la dat jos Kg.

4 răspunsuri:
| secrets a răspuns:

Poti incerca dieta japoneza, Dunkan sau disociata, ori dieta "balerina". Toate patru merg foarte bine, le-am incercat dar totusi iti recomand sa urmezi un stil de viata sanatos:fa miscare, bea ceaiuri si mananca putin din toate, 3 mese pe zi(nu foarte mari) cu 2 gustari, nu manca fast-food si genul foarte mult, incearca salaturi multe cu eventual carne fiarta si bea lichide.Curele de slabire merg, dar te ingrasi inapoi si mai mult(din proprie experienta) si iti distrugi si sanatatea.Si dieta pe grupe sanguine e perfecta ca mod de viata.Incearc-o.Succes si numai bine. Funda?

| ByankaaBya a răspuns:

Am citit intr-o revista ca o femeie a slabit 6 kg in 10 zile cu urmatoarea dieta:
ora 7:00- 1 cafea
ora 9:00- 1 ou fiert(fara sare)
ora 11:00- 1 mar
ora 13:00- 100g parizer
ora 15:00- 1 pahar suc de rosii(bulion)
ora 17:00- 1 mar
ora 19:00- 1 sana
Sper sa te ajute sa slabesti!

Răspuns utilizator avertizat
| CaSsiDykeNNeDy a răspuns:

SA alergi in fiecare dimineata 2 km si seara 2km, sa mananci fructe si leguma (ai grija la banane pentru ca ingrasa)sa nu mai mananci dupa 6 seara, trebuie sa iei neaparat micul dejun pentru ca ofera energie activitatilor de dimineata! BAFTA. FUNDA PLS