| dani97 a întrebat:

astazi mi-a facut un prieten o farsa si mi-a dat cu parfum ( full speed) in ochi! ma ustura de nu mai pot! crying...asta s-a intamplat acum o ora! ce sa fac sa nu mai ma usture si sa imi treaca durerea? risa sa patesc ceva, doamne fereste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

In general, particulele straine care intra in ochi nu dauneaza, insa pot cauza si afectiuni grave. Tine ochiul cat poti de mult inchis, daca clipesti se irita mai tare si te doare mai rau. Dimineata, daca nu cedeaza durerea mergi la oftalmolog.Iti doresc o noapte linistita fara durere!

| Felys a răspuns:

Mergi la farmacie si spune acolo si vor stii sa te ajute mai bine decat daca pui aici intrebari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Te speli pe ochi cu apă multă (fără ceaiuri pentru că dau alergii severe) și dacă usturimea persistă trebuie să te consulte un medic oftalmolog. De obicei pot apărea reacții iritative ale conjunctivei cu lacrimare abundentă sau mici eroziuni corneene din cauza faptului că te-ai frecat la ochi. În funcție de cum arată polul anterior al ochilor la examenul biomicroscopic, medicul îţi va prescrie tratamentul cel mai adecvat.
Te pup!

| antoantonia a răspuns:

Stai calm nu ai nimic. am mai auzit cazuri si chiar iti va trece stai calm. spala.te pe ochi, nu ai nimic