| Ionut124 a întrebat:

Ce sa fac ca ma doare măseaua de 2 zile, e găurită de mai mult timp, am maine programare la stomatolog dar parcă nu mai pot aștepta, noaptea ma trezesc la 2-3 cu dureri, azi-noapte am avut frisoane si a venit salvarea. Asistentul mi-a spus sa merg la spital sa nu mai aștept programarea la stomatolog ca se umfla si chiar asa am pățit, mi s-a si umflat acum. Am încercat nurofen forte(ibuprofen) si am luat o dată aulin, mi-a calmat durerea pentru vreo 8 ore dar medicul de familie zice ca e foarte periculos ca ataca stomacul si ficatul. Alcool nu pot folosi ca am niste pastile pentru altceva care nu îmi permit sa iau țuică sau altele. Ce alte remedii de ameliorare stiti, măcar sa pot dormi noaptea asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În locul tău, m-aș duce la oricare alt medic, nu aș mai ține cont de programare. E aiurea să stai, să îți aștepți rândul, iar situația ta prezintă o urgență stomatologică.
Oricum, ai să vezi că stomatologul nu o să-ți poată începe lucrarea/tratamentul la măsea, până nu se elimină puroiul.
Eventual, o să-ți facă un drenaj ("desfundarea" canalului, pentru eliminarea puroiului, altfel spus) și o să îți prescrie un antibiotic (ex. ospamox, amixicilina, doxicilină etc).
După drenaj, și după ce ajungi să administrezi al doilea antibiotic (vei lua câteva zile la rând), vei simți că durerea cedează treptat. O să te programeze din nou, poate peste alte 7 zile. Însă, nu vei mai avea dureri. Posibil, să te trimită să îți faci (și) o radiografie dentară. Oricum, urmează-i sfaturile și va fi bine...
Dacă ești acasă, îmbracă-te și caută un dentist. Vine noaptea, când durerile pot fi insuportabile. :)
http://www.oral-dent.ro/maseaua-umflata-urgenta-stomatologica/

3 răspunsuri:
| horansgang a răspuns:

Vai de mine! Stiu cum e, tu trebuia sa iti iei ceva pentru dureri, nu sa stai asa daca durerea e atat de insuportabila, iti recomand nurofen, am trecut si eu prin aceeasi situatie si stiu cat de greu e de suportat... Deci trebuie sa te duci sa iti iei nurofen express, te ajuta si macar scapi de durere pana te duci sa ti-o scoti sau plombezihappy.

| 17Ioana a răspuns:

Mananca bine inainte de a lua pastila, eventual iei o pastila hepatoprotectoare si mai iei aulin pana ajungi la medic.
Cel mai probabil trebuie sa-ti scoata nervul pentru a nu mai simti durerea, asa ca degeaba incerci sa ameliorezi durerea pana atunci ca alta solutie nu ai

| danutz2006 a răspuns:

Incearca sa iei o fiola de algocalmin. Daca maseaua este gaurita, sparge acesta fiola, pune-o intr-o lingurita si incearca sa o ti in gura la maseaua care te doare 1-2 minute si apoi il inghiti. Este destul de amar dar comparativ cu durerea de dinti este suportabil.