| Anonim0909000000 a întrebat:

Cum pot sa scot apa din ureche fara sa ma duc la doctor cine stie are

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UnrealGraphicsGamer0110011 a răspuns:

Apa iti poate intra in ureche in timp ce inoti sau atunci cand iti faci baie. Daca ii permiti apei sa ramana in urechile tale pentru o perioada lunga de timp, iti poate cauza infectii, ii poate dauna timpanului si totul poate rezulta in durere. Iata cum sa scoti apa din urechi.
1. Pune cateva picaturi de apa intr-o pipeta. Intoarce capul astfel incat urechea afectata sa fie in sus. Picura cateva picaturi din pipeta in urechea afectata. Asteapta doua sau trei secunde, apoi intoarce capul repede astfel incat urechea afectata sa fie spre pamant. Repeta procesul pana cand toata apa s-a scurs din ureche.
2. Prepara o solutie din jumatate alcool si jumatate otet. Pune doua sau trei picaturi din aceasta mixtura in urechea afectata. Aceasta ar trebui sa usuce apa in doar cateva minute.
3. Atunci cand dormi, dormi cu urechea afectata pe perna. Dupa cateva minute, forta gravitatii ar trebui sa scoata apa afara.
4. Usuca apa din ureche folosind un uscator. Ai grija sa nu tii uscatorul prea aproape sau sa nu te arzi.
5. Foloseste betigase antiseptice.
6. Consulta un medic specialist daca apa ramane in ureche orice ar face tu.
Funda?

4 răspunsuri:
| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Daca apa este in urechea stânga sari pe piciorul stâng si bati cu palma in urechea dreapta. Daca a intrat in ureche ca lumea si îți da dureri, du-te la doctor pentru ca ai putea face otită, mi s-a întâmplat si mie la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iese singura, stai linistit o vreme.

| Zago_Andrei_1991 a răspuns:

Deci... o sa crezi ca e pacaleala, dar nu e. Daca e urechea stanga, sari in piciorul stang, cu capul in stanga si urechea in jos, si te bati cu palma in ureche, ca sa cada apa. Daca e urechea dreapta, faci invers.