| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca Extraveral este bun pentru stres si emotii (mai mult pentru emotii)? Mi-a spus o vecina ca acele pastile sunt bune ca sa scapi de emotii. Este adevarat ca sunt bune ca sa scapi de emotii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
53 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Au si efect de scadere al anxietatii, dar o sa-ti dea somnolenta mare, asa ca nu prea le poti lua daca urmeaza sa conduci, sa dai un examen sau sa faci ceva important

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Niciun medicament nu este indicat să îl iei fără prescpripție medicală. Poate avea multiple reacții adverse.
Mai bine iei CALMOGEN Plant, care este un supliment alimentar cu extracte din plante recomandat pentru utilizare în anxietate (stare de neliniște, de așteptare încordată însoțită de palpitații, jenă la respirație), iritabilitate (ca tonic general, relaxant, sedativ, calmant - produce o liniștire a stărilor de agitație psihică sau motorie).

Toate cele bune!

| mihai69 a răspuns:

Acest medicament NU e recomandat (dimpotrivă!) conducătorilor auto. Așadar, dacă îl iei și cumva ți se face un test antidrog / antialcool, ai pus-o! Și oricum încalci legea dacă iei pastile psihoactive și te urci la volan.

| Drimmero a răspuns:

Fratioare,, emotia trebuie controlata din interior... nu prin pastile, ce te-a lovit de vrei sa bagi pastile total aiurea?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Eu mereu am fost împotriva pastilelor și oricum pastilele fac bine pe o parte dar rău pe alta. E o tâmpenie să iei pastile și pentru emoții.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Normal,, medicina din ziua de azi iti da emotii mari de tot, prefer sa ma tratez acasa cu un ceai decat sa ma duc la doctor unde ies cu cine stie ce apoi. Ce dracului pastile sa dai pentru emotii si stres, cand astea se controleaza din interior, e la nivel mental totul, cine stie ce efecte secundare dau alea, diavolule

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu aveam de gand sa bag pastile total aiurea, dar in decembrie trebuie sa dau orasul/traseul, si eu sunt foarte emotiv, si imi apar "fluturi in stomac" si ma pierd repede, si am foarte multe emotii, si ma gandeam sa iau o pastila inainte sa ma urc la volan, ca sa scap de emotii si sa nu pic examenul. De aia intrebam.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Stai calm ca nu e cine stie ce acel examen, tu pentru aia te stresezi? Tu sa fii sanatos/

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Da, pentru aia ma stresez, chiar am emotii de acum, cu toate cam mai am mai mult de 5 saptamani pana il dau.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Succes pentru atunci, daca esti pregatit, emotiile sunt bune de aruncat la cosul cu gunoi.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Nu trebuie sa te stresezi si daca te alina cumva afla ca amjoritatea din tineri nu ia examenul din prima. Ai un an la dispozitie sa tot dai examene si in cele din urma, dupa ce te-ai obisnuit cu atatea examene vei fi mai concentrat/a si mai relaxata. Totul e sa nu iti faci gandur ca iei din prima examenul. Pana la urm aexamenul este o incercare. Mai sunt si altele.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Multumescwinking

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu chiar vreau sa iau examenul din prima. Si apropo, sunt baiat happy

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Stiu ca vrei din prima. La sala este foarte greu, 80 % pica.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pardon, la teorie.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sala am luat-o, la traseu/oras am mai multe emotii.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

Ca si echipa ta favorita? laughing se pare ca le cam are cu esecurile.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Stai jos, ai 2!

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

Si eu te iubesc!

| Juviia a răspuns (pentru Drimmero):

Am aceleași părere cu tine, Dr.D

| Mayhem666 a răspuns (pentru Juviia):

Mai nou e si doctor? laughing

| Juviia a răspuns (pentru Drimmero):

De când iei tu pastile degeaba? Măi, nu pastilele te ajută să nu mai ai emoții, ele doar te ajută să te calmezi.Tu îți controlezi emoțiile, nu otrava!

| Juviia a răspuns (pentru Mayhem666):

Daaaa laughing voiam să zic domnul Drimmero

| ALGator a răspuns (pentru Mayhem666):

Dacă ai ocazia, fa rost de o mașină și exersează calm in poligon toate manevrele posibile. In asa fel încât când dai orașul să ajungi măcar să "simți" mașina, să fii una cu ea. Să poți porni din pantă fără frina de motor, să pornești de pe loc cu a 2-a sau a 3-a fără să turezi sau să ți se oprească motorul.
La oraș lumea face greșeli elementare iar instructorii sunt iritați de stigaciile elementare in manevrare.
Dacă reușești lucrul ăsta îți garantez că vei fi mult mai liniștit. Extraveral curat!
Succes!

| Drimmero a răspuns (pentru Juviia):

De ce imi scrii tocmai mie asta? Nu am fost inteles cand am scris de la bun inceput ca pastilele au efect de te fac neom?

| Juviia a răspuns (pentru Drimmero):

Scuze,a fost o greseala.

| Drimmero a răspuns (pentru Juviia):

Se iarta/

| Florentina9210 a răspuns:

Vorbeste cu mine., Eu sunt cea mai buna ''pastila''. happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Sunt sigur de asta laughing

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

NU rade ca eu am vorbit serios!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Si eu am vorbit serios copilo laughing

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

Copilo? What? Cred ca pe tine te bat!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Doar crezi? laughing

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

Incerc.

| CuriousStuff a răspuns:

Stai sa inteleg (sau sa te fac sa intelegi) tu vrei sa iei o pastila care practic aproape te adoarme inainte sa dai un examen auto? Sper ca intelegi unde bat. Ce reflexe si cat o sa mai gandesti tu acolo daca esti relaxat si aproape adormit? Crezi ca o sa-l iei mai usor asa sau obiectivul tau e sa-l pici in stil mare?

| untu a răspuns:

Nu este adevarat ca extraveralul este bun pentru stress si emotii! Pentru stress si emotii este bun sa mancati cate o bucatica din tableta de ciocolata KANDIA 55% cacao! Extraveralul este un medicament interzis, este un sedative foarte puternic dar trebuie recomandata de la medici prin reteta! Altfel nu se poate da de la farmacii!

| untu a răspuns:

Mancati o tablet de ciocolata neagra amaruie KANDIA 55% cacao este chiar foarte buna pentru emotii si stres!

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Multumesc, dar te rog nu mai imi spune asta cu respect, spune-mi ca si cum m-ai cunoaste. Nu imi place cand cineva mi se adreseaza politicos, ma face sa ma simt batran, asa ca te rog eu, nu mai imi spune asa.

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu,nu,nu-i nici o problema! happy Imi place sa tratez pe cineva cu respect si doar asa imi fac prieteni si dupa acea ne tutuim! happy

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Cu multa placere, amice! Am inteles!

| VelaJohnny a răspuns:

In primul rand, discuta cu un doctor si/sau cu un psiholog despre asta. Nu lua medicamente la voia intamplarii fara recomandarea cuiva competent. Preferabil, la fel cum sugereaza majoritatea celor ce au raspuns la intrebarea ta, e sa nu iei deloc astfel de pastile. Activitatile fizice sunt foarte calmante si relaxante, de ce nu planuiesti ca pentru a scapa de stres sa mergi la plimbare. Dau doar o sugestie, sau mergi la o sala de forta, sa citesti, sa faci activitati care te destind in adevaratul sens al cuvantului. Stiu ca iti plac animeurile, dar sa stai in fund privind un ecran si ascultand sunetele de la difuzoare, chiar nu e cel mai potrivit lucru pentru a capata o liniste interioara. Cunosc persoane care asculta un anumit tip de muzica pentru asta, basul avand un anumit ritm si intensitate (daca imi aduc bine aminte) care iti dau o stare de bine. E folosit un astfel de bas la multe melodii, tocmai pentru persoanele care folosesc droguri, pentru a ramane calmi si chill, sa nu devina si violenti, pe langa faptul ca au deja halucinatii.

| ALGator a răspuns:

Sfaturile de la vecine nu sunt bune.
Ideal ar fi sa încerci sa te descurci prin forte proprii, nu cu medicamente.
Un lucru esențial pentru toți cei care vor să și administreze singuri medicamente ar fi să citească prospectul. Acolo chiar scrie totul.
Succes :-)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Creierul este cel mai puternic medicament. Extraveralul este un calmant, poti sa-l iei si sa te gandesti ca te ajuta sau sa te gandesti ca nu face nimic si sa nu vezi nici un rezultat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Extraveral face parte din categoria sedative. Se utilizeaza in tulburari de somn, tulburari minore de anxietate. Emotia dinainte de examen sa zicem, nu este o tulburare de somn sau tulburare de anxietate(frica).
Deci extraveralul nu este pentru emotii gen teama de a nu fi ascultat la ore sau tracul(blocajul) cand esti ascultat la ore.
Anxietatea este o tulburare pe fond nervos care vine din senin si nu poate fi controlata cu puterea mintii si ca atare se prescrie aceste medicamente.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Voiam sa iau o pastila inainte sa dau examenul de conducere, nu ma refer la sala, ci la oras/traseu.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Foarte gresit. Acest medicament da o stare de somnolenta, te distrage de la ce e important. Asta este scopul acestui medicament, sa induca mai usor somnul si sa dea o stare de bien in cazul celor cu probleme de anxietate. NU lua asa ceva ca nu te mai poti concentra la examen, nu iti mai poti aduna ...gandurile.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, multumesc mult pentru sfat, eu chiar nu stiam de partea cu somnolenta, nu vreau sa adorm la volan in timpul examenului, ca asa nu mai iau permisul in veci.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Nu adormi dar stii senzatia de dinainte de somn? Cam asa ceva se va intampla, nu mai esti atent/a la nimic. Cauta „Extraveral indicatii" pe Google si vei vedea ca Extraveralul face parte din categoria „Sedative". Si ce crezi ca face sedativul?

| HandaSei a răspuns:

Vrei să ajungi o "murătură"!? rolling on the floor

Eu unul îs total contra pastilelor luate fără motiv!
Pastilele se iau doar când ești bolnav! Eu unul prefer să nu iau nici dacă mă doar o măsea/ durerea trece, dar ce strică pastilele rămâne...

Multe pastile îs mai rele ca drogurile, în special cele somnifere, pentru stres/emoții, calmante etc. Ar trebui să speri că nu vei fi nevoit niciodată de a lua așa ceva, nu să ți le bagi singur pe gât fără vreun motiv... rolling on the floor

| veryhonest a răspuns:

Te scapa de umanitate.

| MOvidiu a răspuns:

Nu lua aceste pastile decat cu prescriptia medicului...sunt pentru inima si ve'i regreta in timp...

| SkepT a răspuns:

Ia niste ecstasy mai bine laughing))

| Avtivitate a răspuns:

Te calmeaza. E bun pentru aia mai papa-lapte cand dau examene sau chestii de genul.