| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU,

Stiti cumva niste leacuri babesti pentru pietrele biliare, fara a mai fi nevoie de operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Informatii pentru eliminarea pietrelor biliare pe cale naturala exista la discretie dar, ceea ce se stie mai putin este ca, aceste terapii prezinta unele riscuri pentru sanatate si de aceea ar trebui totul sa fie facut si cu acordul si sub supravegherea medicului(pietrele pot bloca complet vezica biliara, cerand apoi interventia chirurgicala de urgenta ). Numai bine!

evenso
| evenso a răspuns:

• Brusturele stimuleaza functiile hepato-biliare. Se pun 1-2 lingurite de radacina maruntita la un litru de apa clocotita, se fierb timp de doua minute, apoi se acopera vasul si se lasa la infuzat 15 minute. Ceaiul se bea caldut, in decursul unei zile.
• Papadia este un remediu eficient impotriva constipatiei, insuficientei biliare, colecistitei. Infuzia se prepara cu o lingurita de planta uscata la 200 ml apa clocotita, se acopera 10 minute. Se beau doua-trei cani pe zi, dupa mesele principale.
• Rozmarinul este, de asemenea, util in dischinezia biliara. Se foloseste sub forma de infuzie: o lingurita de planta la 200 ml apa clocotita, se acopera si se lasa sa infuzeze timp de 10 minute, dupa care se strecoara. Ceaiul se bea caldut, cate doua-trei cani pe zi.
• Cicoarea are efect colagog, coleretic si depurativ. Este de ajutor in colecistita, constipatie, hepatita cronica. O lingurita de radacina de cicoare sau de frunze taiate marunt (sau un amestec din acestea doua) se pune in 250 ml apa clocotita si se lasa sa infuzeze 10 minute. Se beau doua-trei cani de ceai pe zi, inaintea meselor principale.
• Anghinarea are efect colagog, coleretic si antimicrobian. Se utilizeaza infuzia preparata din doua lingurite de planta la 300 ml apa in clocot. Se indulceste cu miere de albine si se beau cate 100 ml de trei ori pe zi, inaintea meselor principale. In acelasi mod se poate prepara infuzia din frasin, care are si efect antiinflamator. Din ceaiul de frasin se bea o jumatate de pahar de trei pe zi, dupa mesele principale.
• Se amesteca radacina de papadie (10 g), flori de musetel (10 g) si sunatoare (40 g). Se pun doua lingurite din acest amestec in 300 ml apa fiarta, se lasa vasul acoperit 10 minute, apoi se strecoara. Se beau doua cesti de ceai pe zi, pe stomacul gol.
• Pentru eliminarea calculilor biliari se poate urma o cura de 6 saptamani cu suc de ridiche neagra: se beau dimineata, pe stomacul gol, 100 ml suc proaspat, cantitate care se creste progresiv pe parcursul a trei saptamani, pana se ajunge la 400 ml pe zi (se creste cu 100 ml pe saptamana). Urmatoarele trei saptamani cantitatea de suc consumata zilnic se scade treptat, pana se ajunge din nou la 100 ml.

| vaRonel a răspuns:

Mai bine te duci la doctor...